Световният бум на жилищните цени вече показва известни признаци на забавяне. Въпреки че през последното тримесечие на 2021 г. номиналните цени на жилищата са се повишили в 49 държави и са спаднали само в 7, реално повишение на цените, т.е. след отчитане на инфлацията, има само в 38 от общо 56 жилищни пазара, включени в проучване на Global Property Guide.
При това само в 29 пазара се наблюдава по-силен възходящ импулс през 2021 г. (т.е. повишението през миналата година е било по-голямо от това през предходната), докато в 27 той е по-слаб.
И въпреки това светът, с изключение на Латинска Америка, все още очевидно преживява бум на цените на жилищата.
Най-силно поскъпване на жилищата сред пазарите, включено в проучването, през 2021 г. се регистрира в: Австралия (+17,57%), Турция (+17,27%), Словакия (+15,71%), Нова Зеландия (+14,66%) и Джърси (+14,06%), като се използват данни, коригирани спрямо инфлацията.
Най-рязкото намаление на цените на жилищата на годишна база е отчетено в Мароко (-10,54%), Макати, Филипините (-9,81%), Коломбо, Шри Ланка (-9,60%), Перу (-8,86%) и Италия (-6,62%).
България не е сред включените пазари в проучването.
Бумът на цените на жилищата в Северна Америка е продължил да се засилва през 2021 г. В САЩ ограниченото предлагане свива активността при продажбите въпреки продължаващия силен интерес към жилищното строителство, подкрепен от много ниските лихвени проценти и огромните правителствени стимули.
По същия начин в Канада цените на жилищата в единадесетте най-големи града на страната отново се покачват силно след двегодишно забавяне, благодарение на силното търсене, както и на подобрените икономически перспективи.
Силни скокове в цените на жилищата се наблюдават и в Европа, по-конкретно в Турция, Словакия, Холандия и Швеция. Жилищата са поскъпнали в 21 от 27-те европейски пазара, за които са налични данни за 2021 г. Три от петте най-силни жилищни пазара в проучването са в Европа.
Азиатско-Тихоокеанските жилищни пазари се нагряват със забележими скокове на цените в Австралия, Нова Зеландия, Тайван, Пакистан, Япония и Южна Корея.
Изменение на жилищните цени на годишна и тримесечна база (коригирано спрямо инфлацията)