Новата производствена сграда на „Мебели Виденов“ – база „Тунджа“, вече е готова и функционира на пълен капацитет. Проектът е изпълнен от „Главболгарстрой“. Очакванията са новата база да увеличи производствения капацитет с 30% и да открие нови 200 работни места в мебелната компания.
Инж. Петров, бихте ли разказали повече за проекта за производствена база на „Ви Джи Глобал“ в Ямбол и какви бяха предизвикателствата, с които се сблъскахте по време на работата?
- Сградата в Ямбол е бившата тъкачна фабрика „Тунджа“, построена през 60-те години на миналия век. Тя е с площ от 155 декара, от които 52 декара застроена площ. Основното предизвикателство в изпълнението на проекта беше краткият срок, както и преустройството от тъкачна фабрика в завод за мебелно производство.
Започнахме работа през март 2021 г., а възложителят „Ви Джи Глобал“, произвеждащ мебели с марката „Мебели Виденов“, имаше поръчани машини от Италия, които трябваше да пристигнат в края на септември. За тези шест месеца успяхме да реконструираме и рехабилитираме производствените цехове и да изградим всички необходими инсталации, така че да можем да монтираме и подвържем машините и да ги подготвим за работа. Новата фабрика е с обща площ от 155 декара, а застроената площ е около 52 декара. Снимка: "Главболгарстрой"
По отношение на технологичната част изградихме всички инсталации за мебелно производство. Освен това построихме битов корпус, в който има съблекални, необходими материали за шивачките, тоалетни, столова.
Облагородихме терена от 155 декара, като направихме около 21 хил. кв. м вътрешнозаводски павирани пътища за тежко натоварване и обособихме розови градини с необходимите поливни системи за тях. В производствените и складови площи монтирахме осветителни енергоспестяващи LED тела. Изградихме нова дъждоотводна канализация.
На церемонията по откриването кметът на община Ямбол каза, че новата база е изградена на високо европейско ниво от технологична гледна точка. Какво конкретно означава това?
- Всички инсталации, които направихме, са с европейски материали, всички машини, които „Ви Джи Глобал“ закупиха, също са европейски – италианско и словенско производство. Целият процес на производство вече е напълно автоматизиран. От едната страна на машината влизат материалите за корпусната мебел, например, а от другата страна излизат готови и опаковани шкафчетата за монтаж.
Имаше ли възложителят в лицето на "Мебели Виденов“ специфични изисквания при изграждането на новата производствена база?
- Най-важното им изискване беше да направим почти равна настилка с отклонение от плюс/минус 2 мм. Закупихме от САЩ машина, с която положихме шлайфан бетон, и така отговорихме на това изискване. Новата производствена база на „Мебели Виденов“ в Ямбол беше изградена на мястото на бившия текстилен завод „Тунджа“. Снимка: "Главболгарстрой"
Как се справихте с предизвикателствата пред строителството миналата година, свързани с повишаването на цените на материалите и суровините и с нарушените вериги за доставка заради пандемията?
- Нашата компания следва линия, при която след сключването на договор с възложител се срещаме с доставчиците си и им даваме достатъчно добър аванс, за да можем да запазим необходимите строителни материали за обекта. Така успяваме да постигнем добра цена и в същото време да си осигурим материалите.
Фактът, че не ни се наложи да чакаме за доставка на материали и оборудване, ни помогна да се справим със строителството в зададените кратки срокове.
Какви са най-новите тенденции при строителството на производствени бази?
- Моите наблюдения показват, че в момента има бум в промишленото производство. Обектите се изграждат основно със сглобяеми стоманобетонни елементи и стоманени конструкции. Това е причината „Главболгарстрой“ да започне изграждането на нов завод край Пазарджик за сглобяеми предварително напрегнати стоманобетонни елементи.
Освен това в работата ни с всеки възложител вече проектираме така, че задължително да има възможност за поставяне на фотоволтаични инсталации на покрива, които макар и не в пълен обем все пак намаляват в известна степен разходите за електроенергия.
Инж. Петър Петров е ръководител Строителни обекти в "Главболгарстрой" АД. Той отговаря за цялата строителна дейност от проектирането до реализирането на строителните проекти. През годините е работил по реализацията на ключови за "Главболгарстрой" обекти. Бил е ръководител на екипа за изпълнение на строителството по проекта за рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София, ръководил е екипа за проектиране на транспортен възел "Лъвов мост”, ръководил е проекта за рехабилитация на настилките на пристанище Варна Запад в Девня, ръководил е проект за рехабилитация на железопътната инфраструктура Пловдив – Бургас. Работи в "Главболгарстрой" от 2012 г.
преди 2 години Браво! Хората са решили проблема с нестабилните цени на материалите. Не са като някои пишман предприемачи, дето лъжат клиентите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар