Бизнес лидерите по света са обезпокоени от рисковете от рецесия, недостиг на работна ръка и ускоряваща се инфлация въпреки някои признаци на подобряване на икономическите условия, сочи проучване на Световния икономически форум (WEF), представено в четвъртък (5 декември) и цитирано от Ройтерс.
Според проучването, проведено сред над 11 хил. бизнес лидери от страните от Г-20, екстремните метеорологични явления предизвикват все по-голямо безпокойство след годината на рекордни температури, тежки наводнения и горски пожари, включително в големи икономики като Бразилия, Германия, Индонезия и САЩ.
Проучването – WEF Executive Opinion Survey, показва "значително ниво на тревога сред бизнес лидерите в страните от Г-20", заяви Каролина Клинт, главен търговски директор за Европа в Marsh McLennan, партньор на Световния икономически форум, заедно с Zurich Insurance.
Икономическият спад се разглежда като основен риск от бизнес лидерите през следващите две години, следван от недостига на работна ръка и специалисти и след това от инфлацията. Бедността и неравенството се нареждат на четвърто място, а екстремните метеорологични явления са на пето място, показва проучването.
Челно място заема и загрижеността за рискове, свързани с технологиите, включително с изкуствения интелект – тя е на трето място в САЩ и на четвърто във Великобритания, показва още проучването.
Оптимизмът сред мениджърите в САЩ се покачва след победата на Тръмп
Други две проучвания, също разпространени днес, сочат, че американските директори са значително по-оптимистично настроени по отношение на икономиката и перспективите за собствения си бизнес след победата на Доналд Тръмп на президентските изборина 5 ноември, пише Bloomberg.
Финансовите директори и други мениджъри очакват по-силен растеж през 2025 г., въпреки че отчитат инфлацията като риск. Две трети, или 67%, от американските бизнес ръководители, анкетирани от Асоциацията на международните сертифицирани професионални счетоводители, са заявили, че са уверени в икономическите перспективи за следващата година, в сравнение с 26% от анкетираните в проучването през август и 43% година по-рано.
Бизнес лидерите казват, че планират да изразходват повече средства за разширяване на бизнеса си. Освен това те очертават по-добри перспективи за наемане на служители в сравнение с периода преди изборите.
Резултатите са в синхрон с проучване на Fuqua School of Business към Duke University, което обхваща над 500 финансови директори в САЩ и сочи нарастване на оптимизма след изборите. Проучването подчертава промяната в приоритетите и нагласите на главните финансови директори след 5 ноември, в резултат на което те изразяват по-благоприятни възгледи за по-широките икономически перспективи, както и за собствените си компании.