Компаниите по света отново са изплатили рекордни дивиденти на своите акционери през второто тримесечие на 2024 г. Това се отнася особено силно за банковия сектор, който се възползва от по-високите лихви, показват данни в доклад на британско-американската компания за управление на активи Janus Henderson, публикуван днес и цитиран от Франс прес.
Изплатените дивиденти на акционерите са достигнали обща сума от 606,1 млрд. долара през второто тримесечие в световен мащаб, което е с 5,8 на сто повече спрямо същия период на миналата година, пише още в доклада.
През този период на банковия сектор се дължи една трета от ръста на дивидентите в среда, в която 92 на сто от компаниите по света са успели да увеличат или запазят нивото на дивидентите си.
Източник: Janus Henderson
В Европа дори "над половината от ръста на дивидентите идва от банковия сектор, който се облагодетелства от повишаването на лихвените проценти", се уточнява в доклада на Janus Henderson.
"Европа доминира през второто тримесечие и регистрира плащания" на историческо ниво, с ръст от 7,7 на сто в сравнение с предходната година, "с рекордни суми във Франция, Италия, Швейцария и Испания", заявяват от компанията за управление на активи в доклада.
Изразено в американски долари, за по-лесно сравнение в световен мащаб, сумите, изплатени на акционерите от европейските компании достигат 204,6 млрд. долара. Това е най-високата досега сума за едно тримесечие, изплащана на Стария континент.
Френските и германските компании заедно са допринесли за около половината от общата сума за континента.
Франция отчита безпрецедентен размер на изплатените дивиденти в размер на 58,6 млрд. долара (54,3 млрд. евро), което е ръст от 6,8 на сто през второто тримесечие, което отново поставя страната начело в Европа, коментира Шарл-Анри Ерман, ръководител на продажбите за посредниците във Франция и Бенелюкс в Janus Henderson.
"Изключителните дивиденти от страна на производителя на луксозни стоки Hermes и европейския самолетостроител Airbus направиха възможно "достигането на нови висоти", заяви той и допълни, че "френската застрахователна компания Axa и банка BNP Paribas имат най-голям принос за растежа благодарение на силната рентабилност".
В Германия, от друга страна, дивидентите са намалели с 1,2 на сто, но възлизат общо на 47,2 млрд. долара (43,8 млрд. евро). Резкият спад на дивидентите от страна на фармацевтичния и агрохимичен концерн Bayer е част от плана на компанията за намаляване на дълга, свързан с придобиването на американската компания Monsanto през 2018 г.
В САЩ, където дивидентите са се увеличили с 8,6 на сто през второто тримесечие, две пети от този ръст се дължи на изплащането на първия дивидент от страна на технологичните корпорации Meta и Alphabet.
/БТА/