България е на второ място в Европейския съюз (ЕС) по брой на компаниите, които са поне частично собственост на руски физически или юридически лица, показва проучване на Moody's.
Според данните в България има общо 9581 компании, или 21% от всички регистрирани фирми в ЕС, в които поне 40% от собствеността се държи от руски лица. Преди нас е единствено Чехия с 12 480 компании, или 27% от всички регистрирани фирми в ЕС, които имат връзка с руски собственици.
Изследването на рейтинговата компания е свързано с 12-ия пакет санкции на ЕС срещу Русия. Съгласно разпоредбите му от юли 2024 г. кредитните и финансовите институции на ЕС имат задължението да спазват нови изисквания за отчитане и докладване на всички трансакции за над 100 хил. евро, ако те са свързани с руски физически или юридически лица. Регламентът има за цел да гарантира по-добра оценка на потенциалните нарушения на свързаните с Русия санкции и да очертае източниците на приходи на Русия.
Според регулациите, освен от кредитни и финансови институции, подобни трансакции трябва да бъдат докладвани от компании в ЕС, които са притежавани повече от 40%, пряко или непряко, от юридическо лице, установено в Русия, от руски гражданин или от физическо лице, пребиваващо в Русия.
Moody's установява, че в целия ЕС има 46 хил. компании, които спадат към тази квалификация. От тях две трети са концентрирани в общо пет страни от ЕС - освен Чехия и България това са още Германия, Латвия и Италия.
Прагът от 100 хил. евро включва прехвърляне на активи и както еднократни сделки, така и общата стойност на платежни операции в рамките на полугодие, без минимален праг за всяка включена трансакция.
Първият отчетен период приключи на 30 юни 2024 г., като банките и другите институции трябваше да изпълнят изискванията до 15 юли. Този график за отчитане сега продължава на полугодишна база – до 15 юли 2024 г., 15 януари 2025 г. и така нататък.