„Това, което ни интересува като фонд, е българските компании да успяват в глобален мащаб", посочи той и уточни, че фондът е гъвкав и един от инструментите, който предлага, е дългово финансиране. Друг вариант е съдружие със собствениците. Ангелов обясни, че в Silverline Capital разполагат с набор от финансови инструменти и заедно с предприемача избират най-подходящия във всеки конкретен случай.
По думите му фондът планира да инвестира капитал от малко над 100 милиона лева в 10 компании. „Ресурсът, който управляваме, е миксиран. Най-големият ни инвеститор е Фондът на фондовете в България като публичен ресурс, идващ от европейски структурни фондове, но имаме и 8-9 частни инвеститори“, разкри мениджърът.
Според Никола Дунчев, партньор в Silverline Capital, във фонда няма специфичен фокус върху определени сектори. „Но като екип имаме доста опит в услугите за енергийни компании, с производители на компоненти, осветителни тела, окабеляване и такъв тип продукти, както и в здравеопазването”, отбеляза той.
Евгени Ангелов поясни, че екипът на Silverline Capital се занимава с инвестиции от 10-15 години и подходът при избор на компания е същият като на големите глобални фондове.
Кои са предизвикателствата пред българския бизнес? Какви са критериите на Silverline Capital при избора на фирмите, в които фондът да инвестира? Защо компаниите трябва да са конкурентни поне на регионално ниво? В какво се състои помощта, освен с намирането на клиенти?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” гледайте тук.