Все повече компании в Германия обмислят съкращаване на работни места заради високите цени на енергията. Според проучването, публикувано от базирания в Мюнхен институт IFO от името на Фондацията за семеен бизнес, 25% от предприятията вече планират да го направят. Преди шест месеца този дял е бил значително по-нисък - 14%. 57% от общо 1060 анкетирани компании, повечето от които са семейни предприятия, се готвят да отложат планираните инвестиции.
„От известно време наблюдаваме пълзяща промяна в създаването на индустриална стойност", казва Райнер Кирхдорфер, председател на фондацията, цитиран от Ройтерс. „Ще усетим това като деиндустриализация и загуба на просперитет едва след години - но това ще е необратимо“. Това фатално развитие на Германия като място за бизнес се ускорява, смятат от организацията. Компаниите ще намалят производството си или ще го преместят на места, където разходите за енергия, данъците и бюрократичните тежести са по-ниски. Политиците се опитват да ограничат нарастващите разходи за енергия, което е правилно, поясняват от фондацията.
Необходимите мерки включват използването на ядрената енергия като преходно решение за по-дълъг период от време. Трябва също така да се ускори разширяването на използването на възобновяеми енергийни източници и да се запазят въглищните електроцентрали. Според проучването 17% от компаниите заявяват, че ще се откажат изцяло от енергоемки бизнес области. Преди половин година само 11% са обмисляли това. Два пъти повече компании (13%), отколкото през пролетта, обмислят да спрат производството.
Тези, които преместват производствени мощности в чужбина, са малцинство. Но броят им се увеличава: девет процента от компаниите планират това. Преди половин година този дял е бил 6%. През настоящата година се очаква разходите за енергия да представляват средно 8,2% от общите приходи. Според данните през 2021 г. те са били само 5,1%. За да поемат поне частично тежестта, 90% от анкетираните компании заявяват, че ще увеличат цените си.