Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се самосезира във връзка с таксите за трансакции на електронните ваучери за храна, се посочва в съобщение на сайта на регулатора. Електронните ваучери станаха задължителни от 1 юли 2024 г.
В Комисията е постъпил сигнал от физическо лице, според който определени малки магазини не работят със системата за електронни ваучери, тъй като трябва да заплащат 5% за всяка трансакция.
В съобщението си КЗК посочва, че информацията се потвърждава от публикации в медиите, като цитира интервю на изпълнителния директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов. В него той заявява, че „за една компания 5% разход не са изгодни – 5 лева на всеки 100 лева“. В разговора Вълканов уточнява, че и при хартиените ваучери е имало такса за обработка, издаване и целия процес по окомплектоване, която „винаги зависи от договорка между търговеца и оператора на ваучера на база на оборота, който ще осъществява“. При електронните ваучери обаче тази такса вместо да се понижи, се увеличава и така може да се дебалансира пазарът на дребно.
Само за миналата година в държавния бюджет са заложени 1,4 млрд. лева под формата на ваучери, а ползвателите им са около 700 хил. служители в над 20 хил. фирми в страната.
Според КЗК е необходима задълбочена оценка за съответствието с правилата на конкуренция на нормативната уредба, регулираща електронните ваучери, за да се прецени дали има ограничения на конкуренцията.