Основният удар върху българската икономика от новите митнически тарифи на САЩ ще бъде вторичен, като ще бъде следствие от понесените щети в основните търговски партньори на България в рамките на Европейския съюз (ЕС). Това каза Милена Ангелова, член на Европейския икономически и социален комитет, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Първите търговски шокове ще бъдат усетени от веригите за доставки, защото нашите компании имат търговски договори със срокове, в които нещата се случват по стабилен начин. Когато тези договори изтекат и трябва да се подновяват, тогава очакваме да дойдат проблемите, ако не се намери решение на този въпрос", каза Ангелова. Тя вижда този процес като протичащ във времето, който ще отнеме шест месеца до една година. "Тогава ще разберем точно как ще изглеждат косвените шокове за българската икономика", допълни гостът.
Милена Ангелова посочи, че още от 15 април Европейският съюз има готовност да наложи пълен пакет с реципрочни мерки към САЩ. Всъщност през 2024 година ЕС прие инструмент против икономическата принуда, който му дава правната рамка да предприеме такива действия, припомни тя и допълни, че се надява обявените действия да са всъщност преговорна позиция, за да се получи нещо насреща.
"Би могло разменна монета да бъде актът за регулация на дигиталните услуги, тъй като големите дигитални компании на САЩ са тези, които биха могли да получат облекчения при преговорния процес", коментира гостът.
"В рамките на ЕС се прави пълен анализ на наложените досега митнически ограничения към европейския бизнес. Ние имаме общо 380 млрд. евро европейски експорт, който ще бъде засегнат. Той се разпределя по следния начин - 290 млрд. евро от реципрочните мита, които бяха обявени на 2 април, 26 млрд. евро на основа на обявените мита върху стоманата и алуминия и 67 млрд. евро, които са върху обявените мита за автомобили и автомобилни части", отбеляза Ангелова.
"Европа не желае да влиза в търговска война и е съгласна да се преразгледат правилата на световната търговия, така че тя да стане по-справедлива. Но в същото време европейският пазар не може да абсорбира шоковете от толкова драстично едностранно действие като въведените от САЩ мита, нито пък може да бъде пристанище на цялото свръхпроизводство в световен мащаб, което би се пренасочило от щатския пазар към нас. Трябва да бъдат защитени европейските производители“, категорична е Ангелова.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 седмици Положително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар