IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Какви са тенденциите в световната консумация на вино

Европейският пазар може да бъде залят от френски и италиански вина, прогнозира Никола Зикатанов, съдружник и управител на винарска изба "Вила Мелник"

16:16 | 02.04.25 г. 1
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Няма да се учудя, ако САЩ спре вноса на европейско вино. Този коментар направи Никола Зикатанов, управител на винарска изба "Вила Мелник", в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria, след като митата от 200% върху вноса на вино в страната започват да действат от днес и са почти забранителни.

„Най-засегнати биха били Франция, Италия и Испания, които представляват 70% от европейския износ на вино за Америка. Пряката опасност за България не идва от съкращаването на обемите за износ, а че Франция и Италия ще трябва да пласират продуктите си в ЕС. Това създава сериозна конкуренция“, прогнозира той.

Според Зикатанов качеството на българските вина е високо и те са конкурентни на пазара. „Една от мерките, която може да се предприеме, е намаляване на цените. За съжаление, световната консумация на вино през последните пет години намалява. Такава е ситуацията и в Китай. Във Великобритания също виждаме спад на обемите и промяна в структурата на потребление“, отбеляза той.

Управителят на винарска изба "Вила Мелник" смята, че „местните сортове грозде са най-ценното, което имаме в България“, и се надява, че това би могло да отвори възможности на българските винопроизводители за износ на нови пазари. Според него търговската война не може да продължава вечно и се надява в някакъв момент да видим стабилизиране на ситуацията.

По думите на Зикатанов премахването на лозови насаждения, за каквото настоява ЕС, е естествен начин за намаляване на обема на продукцията и предположи, че става въпрос за нов мащаб на препоръката. Той напомни, че в България площите с лозя през последните 30 години бяха намалени между четири и пет пъти. Винопроизводителят уточни, че компенсациите „да се бере гроздето на зелено“ са били под себестойността на произведеното грозде и тези мерки не решават проблема.  

„Климатичните промени се отразяват на производството на грозде. Част от производството ще трябва да се пренесе във Великобритания и Германия. Това е естествен процес, който не може да бъде спрян“, обясни винопроизводителят.

Той напомни, че европейски мерки за насърчаване на производството и винения туризъм е имало и досега, но с променлив успех. „Младите хора търсят вина с по-ниски нива на алкохол, което е здравословна тенденция. Безалкохолното вино обаче е по-близко до соковете“, обясни Зикатанов.

Какви „експерименти“ правят във винарска изба "Вила Мелник"? Защо консумацията на бели вина върви нагоре? Какво е „оранжево“ вино?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:13 | 02.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
doba
преди 3 седмици
Моите са все същите - по чаша-две-три на вечер ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още