IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Политиките на Доналд Тръмп - възход или падение за САЩ?

Протекционистичните политики и търговските войни никога не се водили до нищо добро, посочват анализатори

22:31 | 31.03.25 г. 1
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп променя всички познати икономически правила, характерни за страната - налагане на мита, насочени към близки негови партньори и опити за самодостатъчност. Bloomberg TV Bulgaria попита водещи експерти „Възход или падение носи Доналд Тръмп на американската икономика“ – въпрос който определящ за глобалните пазари.

Според анализаторите протекционистичните политики и търговските войни със света никога не се водили до нищо добро, води до икономически проблеми и несигурност. Подобни политики на изолация и протекционизъм, базирани на високи мита към абсолютно всички, ще доведе до много сериозно покачване на цените и сериозни проблеми. Политиката е проинфлационна, ще се задълбочи основният проблем на американската икономика – нарастващият дълг.

Климент Робев, координатор „Финансова грамотност“, ЕЛАНА Трейдинг

"По времето на първият мандат на Доналд Тръмп безработицата в САЩ достигна рекордно ниски стойности. Дерегулациите и намаляването на данъците за бизнеса доведе до икономически растеж. Потребителското доверие беше високо, същевременно капиталовият пазар достигаше нови върхове. Сега обаче ситуацията, а и самият Доналд Тръмп, са съвсем различни. Защото отново продължава да бъдат на фокус неговите приоритети в посока на налагане на мита, миграция и преосмисляне на международните ангажименти на САЩ.

Но разликата идва от интензитета и решителността, с която Доналд Тръмп действа. Забелязваме вече отлив на ентусиазъм на капиталовите пазари от САЩ последните седмици. Забелязваме също така намаляващо потребителско доверие и увеличаващи се инфлационни очаквания. Това обаче не спира устрема на Тръмп. Той продължава със своите действия, налагайки политиките, които беше посочил и по време на предизборната си кампания. И тук създава едно усещане, че сякаш се губи краткосрочно контрол върху икономическата ситуация в САЩ. Дори самият той загатна, че няма да изненадан, ако види и лека рецесия, което не се приема добре от инвеститорите, а и от населението на САЩ.

Но защо Доналд Тръмп предприема такива действия, рискувайки себе си, рискувайки републиканската партия, щатската и световната икономика като цяло. И краткият отговор на този важен въпрос е: да намали бюджетният дефицит. Чрез налагането на съкращения и оптимизация на разходите, чрез тези мита, които ще доведат до нови постъпления в хазната. Ако този план се случи, а то няма да е никак лесно, ще видим наистина в дългосрочен аспект една добра икономическа конюнктура за развитието на щатската икономика.

Защо Тръмп бърза толкова много в своите действия? Защото колкото по-рано намали бюджетният дефицит, толкова по-бързо ще може да се върне към икономическите стимули, които да възстановят загубващото се доверие сред избирателите и да създаде една наистина добра основа от гледна точка на следващата предизборна кампания, колкото и далеч да ни се вижда тя." 

Николай Ваньов, управляващ директор на MK Brokers

"Малко след изборите миналата година всички очакваха един златен век на икономиката на САЩ, докато към текущия момент може би отговорът е доста еднозначен. Той със сигурност я води към икономически проблеми. И това се дължи на няколко фактора - първо абсолютно хаотичната политика по отношение на митата, с която налива страшно много несигурност в икономиката.

На второ място самите ефекти от митата със сигурност се отразяват негативно на икономиката. В крайна сметка резултатът е повишение на цените. …Инфлацията в САЩ започва да нараства. От друга страна, намалената икономическа активност като цяло доведе анализаторите до това да смятат, че можем да станем свидетели на дори изпадането на икономиката на САЩ в рецесия към края на тази година. На трето място, забележете действието на тези два фактора - от една страна имаме увеличаване на инфлацията, от друга страна, имаме намаляване на икономическия растеж.

Федералният резерв е в средата. Те се оказват с вързани ръце, защото ако пристъпят към намаление на лихвите, те биха стимулирали допълнително инфлацията. Ако пристъпят към някакво увеличение на лихвите за борба с инфлацията, те биха стимулирали допълнително забавянето на икономиката. Тоест Тръмп се намира в една лоша позиция…и тепърва ще видим как ще излезе от нея."

Иво Благоев, изпълнителен директор на "Астра Асет Мениджмънт"

„Предвид геополитическите процеси, които се развиват, може би пътят е по-скоро към падение. Това не зависи само от президента Тръмп. Но от друга страна, действията, които той предприема, са логични и съвсем навременни в контекста на геополитиката и геостратегическите цели на САЩ към настоящия момент. Така че само времето ще покаже дали Тръмп е прав в своите действия и до какво ще доведе. Но при всички положения неговите действия ще бъдат не толкова проводник, а по-скоро катализатор на процеси, които вече са започнали както в геополитическия, така и в икономическия цикъл на света."

Крум Атанасов, основател на Igold

"Доналд Тръмп води икономиката на САЩ към падение. Причината е доста ясна. Тези протекционистични политики и политики на войни с мита с целият свят общо взето винаги са били форма на популизъм. Те никога не се водили до нищо добро. Американската икономика няма готовност за такъв кратък период от време да се напасне към производство на части, за която и да била индустрия, за да може да се справи изцяло вътрешно с производството.

Американската икономика от десетилетия наред е базирана на това да иновира, да измисля нови технологии, но не и да ги произвежда. Респективно една подобна политика на изолация и протекционизъм, базирана на високи мита към абсолютно всички, не само към китайските си опоненти, а към европейските партньори, ще доведе до много сериозно покачване на цените и до много сериозни проблеми. Така че политиката е проинфлационна като цяло и то в условия, в които има монетарна инфлация.

Ние сме в инфлационни времена, в които инфлацията е факт и без наличието на подобни мита. Така че ние го виждаме ясно и по борсите, по финансовите пазари. Тези сривове се базират на митата, които Тръмп налага и на тази абсолютно безсмислена битка, която води с целият свят. Виждаме как компании като BlackRock изтеглят активите си към Лондон и към Европа. Затова финансовия свят има сериозни притеснения за стабилността на Америка и на фондовите пазари.

Мартин Търпанов - ръководител на отдел "Дългови инструменти" в DeltaStock

Тоест, за да говорим изобщо за възход и устойчивост на американската икономика, Доналд Тръмп трябва по всякакъв начин да се бори с огромните дефицити и с намаляване на дълга. Тъй като при едни лихви от порядъка на 4-5% и дълг от 36 трилиона долара дълг, постоянно нарастващ, това е изключително неустойчиво дългово бреме и е една заложена дългова бомба, която би осветила всякакви други негови опити за реиндустриализация на американската икономика.

За съжаление всички политики, които Тръмп е комуникирал до момента, са на протекционизъм, мита, бариери, допълнително намаляване на данъци, дерегулации, депортации… И това са политики, които са проинфлационни и продефицитни.

С този тип политики президентът няма как да бори основния проблем на американската икономика, който е задлъжнялостта. Ако той продължи с това водене на икономическата политика, по-скоро би задълбочил този проблем. На този етап падението изглежда с доста по-голяма вероятност да се случи."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:31 | 31.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 8
August
преди 1 седмица
Падение отвсякъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още