IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ искат да изтласкат Европа при контрола на инвестициите в Украйна

Евентуална сделка между Киев и Вашингтон може да препъне усилията на Украйна да стане пълноправен член на Европейския съюз

22:20 | 27.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

САЩ настояват да контролират всички големи бъдещи инвестиции в инфраструктура и минерали в Украйна, потенциално осигурявайки си вето върху всякаква роля на другите съюзници на Киев и подкопавайки кандидатурата му за членство в Европейския съюз (ЕС).

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп настоява за „право на първа оферта“ при инвестиции във всички инфраструктурни проекти и такива за природни ресурси съгласно преработено споразумение за партньорство с Украйна, става ясно от чернова на документа, видяна от Bloomberg.

Ако бъде прието, споразумението за партньорство ще даде огромна власт на САЩ при контрола на инвестициите в Украйна в проекти, включително пътища и железопътни линии, пристанища, мини, петрол и газ и добив на стратегически важни минерали. Това би представлявало безпрецедентно разширяване на икономическото влияние на САЩ в най-голямата страна в Европа по площ точно по време, когато тя се опитва да се присъедини към ЕС.

Споразумението ще предостави на САЩ достъп до печалби, прехвърлени в специален инвестиционен фонд за реконструкция, който ще бъде контролиран от Вашингтон. Най-важното е, че в документа се посочва, че САЩ разглеждат „материалните и финансови ползи“, предоставени на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., като свой принос към този фонд.

На практика това би означавало, че администрацията на Тръмп ще принуди Украйна да плати цялата военна и икономическа подкрепа на САЩ, предоставена от началото на войната, преди Киев да получи каквито и да е приходи от фонда за партньорство.

САЩ предоставиха преработено споразумение в Киев миналия уикенд, след като първоначалните планове за подписване на такова споразумение от украинският президент Володимир Зеленски се провалиха след напрегната конфронтация в Овалния кабинет с Тръмп миналия месец.

Дискусиите между двете страни продължават, като окончателният проект може да съдържа ревизии на условията. Украйна вероятно ще отговори на документа на САЩ със свои поправки още тази седмица, посочва източник, запознат с въпроса.

Пълното споразумение, предложено от САЩ, изисква „подробно проучване“, като условията се променят постоянно по време на преговорите, изтъква Зеленски пред журналисти в Париж в четвъртък, където присъства на среща на върха с европейски лидери. Въпреки че е твърде рано да се каже, че е постигнато споразумение, „подкрепяме сътрудничеството със САЩ, не искаме да дадем нито един сигнал, който може да накара САЩ да спрат помощта за Украйна“, допълва той.

САЩ остават ангажирани с бързото сключване на споразумението и с осигуряването на траен мир както за Украйна, така и за Русия, казва говорител на Министерството на финансите на САЩ в отговор на молба на Bloomberg за коментар.

„Сделката за минералите предлага на Украйна възможност да формира трайни икономически отношения със САЩ, които са основата за дългосрочна сигурност и мир“, изтъква говорителят на Съвета за национална сигурност Джеймс Хюит. „Това ще укрепи отношенията между нашите две страни и ще бъде от взаимна полза“, добавя той.

Зеленски се опита да привлече съюзниците на Украйна да инвестират в страната като част от така наречения „План за победа“, с идеята да се постигне обезопасяване срещу бъдеща руска агресия. Тръмп представи своите искания за сделка за достъп до минералите на Украйна малко след като встъпи в длъжност, като компенсация за подкрепата на САЩ във войната с Москва.

Украйна си осигури статут на кандидат за членство в ЕС през 2022 г. и е готова да започне преговори за присъединяване за пълноправно членство, което може да отнеме години. Това вероятно ще бъде допълнително усложнено, ако САЩ постигнат ефективен контрол върху инвестиционните решения, обхващащи големи области от икономиката на Украйна.

По-рано Киев заяви, че сделката със САЩ не трябва да противоречи на споразумението за асоцииране с ЕС.

Според проектодокумента Международната финансова корпорация за развитие на САЩ (DFC) ще контролира инвестиционния фонд, като номинира трима от общо петима членове на борда и притежава „златна акция“, което ѝ дава специални права на глас за блокиране на определени решения. Украйна ще посочи другите двама членове и ще бъде възпрепятствана да се намеси в ежедневното управление на фонда.

От правителството в Киев ще се изисква да влага 50% от приходите си от всички нови природни ресурси и инфраструктурни проекти във фонда. САЩ ще имат право на цялата печалба плюс 4% годишна възвръщаемост, докато инвестицията им бъде възстановена.

Украйна ще бъде задължена да представи всички проекти на фонда за преглед „възможно най-рано“, като DFC ще получи места в борда или надзор върху всички финансирани програми. На Киев ще бъде забранено да предлага отхвърлени проекти на други страни с „материално по-добри“ условия за поне една година.

Освен това, според проекта, правителството на САЩ ще има право да закупува метали, минерали и петрол и газ от Украйна преди други страни при търговски условия, независимо дали фондът е финансирал проекта.

Сделката, която няма ограничение във времето, също така забранява на Киев да продава минерали на страни, които са „стратегически конкуренти“ на САЩ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 27.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още