IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Какво е бъдещето на африканския добив на редкоземни метали?

Очаква се голяма промяна през идните години, прогнозира Румяна Дечева

18:08 | 26.02.25 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

През следващите две години ще видим голяма промяна, наложена от геополитическата конюнктура и по-засиленото потребление в Африка и извън континента на редкоземни елементи. Това прогнозира Румяна Дечева, експерт по международно политическо развитие, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Тя посочи, че от 2010 г. до 2020 г. много бавно нараства потреблението на континента, дори и в страните с най-голям темп, който е около 10%. Дечева поясни, че добивът се контролира от няколко монополни компании с договор с правителство и дори при не много ефективна експлоатация.

„След 2020 г. обаче, при същите геополитически обстоятелства за Африка, има 25% увеличение, след като страните потребители на тези ресурси актуализират постоянно списъка на стратегическите си интереси заради променените доставки“, обясни международният политически анализатор.

Румяна Дечева отбеляза, че все още Африка не успява да преработва суровините си, преди да ги изнесе за големите промишлени играчи. Като предизвикателство тя посочи липсата на енергийни източници за преработка на ресурсите, но даде като добър пример нигерийската петролна рафинерия на Алико Данготе, която увеличава добавената стойност на износа.

По думите ѝ скоро ще започне конкуренция между големи компании във вторична преработка на остатъци от предишна голяма минна дейност на континента. Според нея в Австралия се отваря пазар за рециклиране на редкоземни материали и нейни компании вероятно първи ще влязат в Африка.

Румяна Дечева отбеляза, че в момента Китай има огромно влияние над мините в Африка и последващата преработка на суровините. „Азиатската страна е единственият играч, който предоставя нужната инфраструктура, и прави заводи на африканските страни“, каза тя.

Съветът ѝ е Европа да предприеме по-бързи действия, за да се позиционира в Африка. „Помощта за демократично управление е най-добрият път, който да гарантира на местните правителства почтена експлоатация на техните ресурси. Това е пътят на Европа, защото в тази битка на титаните ние в момента сме в ролята на джудже“, коментира тя.

Международният анализатор напомни, че суровините на Африка често са повод за конфликт между отделните държави на континента. „Тук идва и ролята за помощта от Европа, която е пряко застрашена, тъй като множествените конфликти пораждат мигрантски вълни, които ще са насочени именно към Стария континент“, предупреди тя.

Кои африкански страни са най-богати на материали, използвани в зелени технологии, електромобили, отбрана и телекомуникации? Как ще се отрази конфликтът в Демократична Република Конго на златната индустрия? Какво искат да знаят инвеститорите в Африка? Може ли Африканският съюз да обедини страните, за да спечелят от природните си богатства?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 27.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още