Встъпването в длъжност на венецуелския президент Николас Мадуро за трети мандат мина като фарс и беше бойкотирано от всички международни лидери и те не присъстваха на инаугурацията. Това съобщи Стоил Цицелков, политически анализатор и наблюдател на изборите в Латинска Америка, в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria. И обясни, че за да няма празни седалки на церемонията беше организиран международен антинацистки фестивал.
„Встъпването на Мадуро на поста премина по особен начин. Въпреки това, Русия и Китай имаха представители, което е силен знак“, посочи Цицелков. Той отбеляза, че дори левите режими в Латинска Америка се въздържаха от това да демонстрират подкрепа на венецуелския президент.
„Международната общност е против Мадуро, който разчита на армията, за да запази властта си. По всичко личи, че неговият кръг на подкрепа е изчерпан. Част от политическите затворници са и висши офицери“, коментира анализаторът. Той определи венецуелската армия като „силно индоктринирана“. Въпреки това, назрява моментът, в който икономическата ситуация започва да разклаща лоялността ѝ.
Стоил Цицелков обясни, че сред населението във Венецуела има сериозно напрежение след като се коментира, че над 70% от хората са подкрепили неговия опонент на изборите Едмундо Гонсалес. „Над 1,7 милиона души напуснаха Венецуела, което показва, че режимът не е толкова стабилен. Появата на Мария Корина Мачадо, която е автентичен лидер на опозицията, беше арестувана на митинг при една от публичните си появи, а после освободена“, припомни той как преминаха изборите.
По думите на международния анализатор САЩ дава заявка за твърда позиция против Мадуро и посочи, че финансовата подкрепа за опозицията също е важна.
„Опозицията се преследва по закон за тероризма, който изравнява присъдите с тези на убийци. Венецуела е в ситуация, в която обикновеният гражданин гладува, живее без електричество и е изправен пред опасността да бъде съден като убиец, защото критикува Мадуро“, обясни Цицелков.
Ще имат ли възможност частни компании да развиват дейност във Венецуела? Какво ще научи светът от откритието на древния град на маите в Мексико? Каква е връзката между отношението на древните жители към природата и климатичните промени? Ще влезе ли гръдът на маите в списъка на ЮНЕСКО? Какво разчитат в намерените текстове антрополозите? Каква е културната динамика на обществото на маите? Ще се включат ли български учени в изследването на селищата на маите?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.