Въоръжените конфликти са водещият риск през 2025 г., показва допитване на Световния икономически форум, публикувано в сряда и цитирано от Ройтерс. То е напомняне за задълбочаващата се фрагментация в света в момент, когато държавни и бизнес ръководители ще се стекат към ежегодната си среща в Давос следващата седмица.
Близо една четвърт от над 900 експерти от академичните среди, бизнеса и политиката, участвали в допитването, са определили конфликтите, включително войни и тероризъм, като най-сериозния риск за икономическия растеж през тази година.
Крайното време беше притеснение номер едно през 2024 г., а сега е поставено на второ място сред опасностите.
„В свят, белязан от задълбочаващи се различия и нарастващи рискове, световните лидери имат избор – да засилят сътрудничеството и устойчивостта или да се изправят пред комплексна нестабилност“, коментира управляващият директор на Световния икономически форум Мирек Дусек.
„Залозите никога не са били по-високи“, допълва той. Световният икономически форум стартира на 20 януари, а Доналд Тръмп, който ще положи клетва като 47-ия президент на САЩ същия ден и обеща да прекрати войната в Украйна, ще направи обръщение към форума виртуално на 23 януари. Украинският президент Володимир Зеленски ще присъства на форума и ще произнесе реч на 21 януари, съобщават организаторите на Световния икономически форум.
Сред другите световни лидери, които ще присъстват на срещата, са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и китайският вицепремиер Дин Сюесиан.
Сирия, „ужасното хуманитарно положение в Газа“ и възможността за ескалация на конфликта в Близкия изток ще бъдат във фокуса на вниманието на срещата, заяви председателят и главен изпълнителен директор на Световния икономически форум Борг Бренде.
Преговарящите обсъждат окончателните подробности на възможно споразумение за примирие в Газа в сряда след маратонски преговори в Катар. Заплахата от дезинформация и подвеждаща информация е определена като най-сериозния световен риск през сследващите две години, според допитването. Класирането е същото като през 2024 г.
В 10-годишен хоризонт екологичните заплахи доминират притесненията на експертите, показва допитването. Крайното време е водещият дългосрочен световен риск, следван от загубата на биоразнообразие, критична промяна в системите на земята и недостига на природни ресурси.
Температурите в света миналата година превишиха с повече от 1,5 градуса по Целзий нивата в прединдустриалната ера за първи път, доближавайки света до нарушаване на обещанието, което правителствата дадоха в Парижкото климатично споразумение от 2015 г.
Глобалният риск е определен от допитването като условие, което ще засегне отрицателно значителен дял от световния брутен вътрешен продукт или природни ресурси. Експертите са били анкетирани през септември и октомври.
Повечето респонденти, 64%, очакват многополюсният, фрагментиран световен ред да се запази.