Гренландия винаги е била от огромно значение за САЩ заради стратегическото си местоположение и като потенциален източник на ресурси. На територията на острова САЩ имат военновъздушна база, която е от космическо значение. Гренландия е богата на природни ресурси, някои, от които са „обсебени“ от Китай за производство на литиево-йонни батерии и проводници. Чрез Гренландия САЩ могат да намалят своята зависимост от метали за производство на батерии от Китай. Именно затова в дългосрочен план това намерение не е лишено от смисъл. Това каза Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
В началото на годината Доналд Тръмп направи серия от гръмки изказвания, с които предявиха териториални претенции към Гренландия и Канада.
Керемедчиев коментира, че колкото и налудничава да са изказванията на Тръмп, зад тях стои някаква логика. В случая с Гренландия Тръмп не е първият американски президент, който предявява интерес към най-големия остров в света. Такива опити е имало още от средата на XIX век. Към момента тази територия е автономна под юрисдикцията на Дания и датското правителство субсидира Гренландия с 500 млн. евро годишно. Въпреки това поради стратегическото си местоположение и богатите си природни ресурси, островът е от ключово значение за Вашингтон. Според законите жителите на Гренландия могат с референдум да решат дали да обявяват незасимост или да се присъединят към друга държава, уточни анализаторът.
Анализаторът обърна внимание, че ситуацията с Канада (Тръмп потвърди интереса си да превърне Канада в американски щат, бел. ред.) е по-различна.
"Зад изявленията за 51-и американски щат всъщност стои идеята за икономическо и политическо сътрудничество. Канада никога не е била в толкова тежка икономическа ситуация и от избирането на Трюдо страната е единствената държава от Г-7, чийто БВП спада. Освен това Отава е най-големият поддръжник на политиката на САЩ и между двете държави се осъществява най-големият търговски стокообмен в света, който възлиза на над 1 трлн. долара. Ето затова са толкова плашещи заплахите на Тръмп за митата за вноса на канадски стоки", коментира Керемедчиев.
"Не говорим за обединяване на двете страни, а по-скоро за много по-близко политическо и икономическо сътрудничество в области като финанси и административно управление. Едно по-близко сътрудничество между САЩ и Канада ще доведе до икономически подем на Канада и много по-силна Америка заедно с Канада. Предложението на Тръмп за Канада е по-скоро икономическо, отколкото популистко", смята анализаторът.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 13 часа Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/guntitan отговор Сигнализирай за неуместен коментар