Русия и Казахстан се опитват да омаловажат спекулациите за самолетната катастрофа на Азербайджанските авиолинии, след като американски представител огласи, че има ранни индикации, че ракета на руската противовъздушна система може да е ударила самолета.
Украински служител по националната сигурност и представители на Азербайджан също твърдят, че катастрофата, при която загинаха 38 души, е причинена от огън от руската противовъздушна отбрана, пише британският в. Guardian.
Самолетът е летял от столицата на Азербайджан Баку за столицата на Чечня Грозни. Машината обаче е отклонена от траекторията ѝ в руското въздушно пространство заради противовъздушната отбрана, която е активирана срещу украински дронове.
Азербайджански високопоставени източници посочват, че на самолета не му е било позволено да кацне на други летища в региона, въпреки исканията на пилотите. На екипажа е наредено да летят обратно през Каспийско море към Актау, Казахстан. В поле край Актау самолетът пада, като 29 души от общо 67 на борда са оцелели след катастрофата.
Докладите досега показват, че GPS системата на самолета е била напълно заглушена, докато той е летял в руското въздушно пространство. Самолетът се е появил на радарите едва след като е полетял над Каспийско море.
Първоначалната теория е, че катастрофата е заради сблъсък с ято птици. Азербайджанските медии обаче, като се позовават на правителствени източници, пишат, че според първоначалните резултати от разследването машината е поразена с ракета от зенитно-ракетния комплекс „Панцир“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира в четвъртък, че разследването на причините за катастрофата е в ход. Той добавя, че би било погрешно да се спекулира, преди разследването да приключи.
Председателят на сената на Казахстан Маулен Ашимбаев също казва, че причината за инцидента е неизвестна. „Нито една от страните – нито Азербайджан, нито Русия, нито Казахстан, няма интерес да укрие информация. Цялата информация ще бъде предоставена на обществеността“, посочва Ашимбаев. Той определи обвиненията за огън от ПВО като „неоснователни“ и „неетични“.
Азербайджанските медии коментират защо руските власти не са затворили летището в Грозни след атаките с дрон в сряда и защо на самолетът не му е било разрешено да направи аварийно кацане в Грозни или на друго летище в региона наблизо.
В руските медии също има спекулации, че самолетът може да е бил свален от руската противовъздушна отбрана, която го е взела за украински дрон. Каналът Fighterbomber Telegram, за който се смята, че се управлява от Иля Туманов, капитан от руската армия, публикува клип, който изглежда, че показва дупки в останките на самолета. Щетите наподобяват обстрел или експлозия от шрапнел, а не сблъсък с птици.
Казахският авиационен експерт Серик Мухтибаев каза пред информационния бюлетин Orda, че сблъсъкът с птица, причинил самолетната катастрофа, е „почти невъзможен“, като се има предвид височината, на която самолетът е летял, когато е срещнал проблеми. Той посочва външно въздействие като вероятна причина.
Данните за проследяване на полети от Flightradar24.com показват, че самолетът прави нещо, което изглежда като осмица, докато се приближава към летището в Актау, като височината на самолета се движи нагоре и надолу значително през последните минути от полета, преди машината да се удари земята.
FlightRadar24 също потвърждава, че GPS системата на самолета е била заглушена, заради което той не е предавал ADS-B данни. В миналото Русия нееднократно е обвинявана за заглушаване на GPS предаванията в по-широкия регион. Технология за заглушаване Москва е използвала и при защита от атаки с дронове, а според източници Чечня е била подложена на такава атака малко преди катастрофата. В сряда сутринта Хамзат Кадиров, местен служител по сигурността и племенник на чеченския лидер Рамзан Кадиров, писа в Instagram, че „всички дронове са свалени успешно“.
През последните седмици украински дронове са атакували няколко обекта в Чечня, включително съоръжение, в което се помещават местни полицейски сили.
НАТО призовава за обстойно разследване на причините за катастрофата.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев е по-дипломатичен, като коментира, че е рано да се спекулира с причините за катастрофата. Главната прокуратура на Азербайджан е започнала наказателно разследване. Държавната новинарска агенция на страната съобщава, че официална делегация, съставена от министъра на извънредните ситуации, заместник-главния прокурор и вицепрезидента на Азербайджанските авиолинии, са изпратени в Актау, за да проведат „разследване на място“.
Главният транспортен прокурор на Казахстан Тимур Сюлейменов коментира на брифинг в столицата Астана, че е открита черната кутия на самолета, която съдържа данни за полета, за да се определи причината за катастрофата, предава руската агенция „Интерфакс“.
Говорител на казахстанското министерство на извънредните ситуации посочва в четвъртък, че специалисти работят по идентифицирането на телата на загиналите при катастрофата. От оцелелите 11 са в интензивно отделение. Руското министерство на извънредните ситуации съобщи в четвъртък сутринта, че е евакуирало девет граждани, оцелели при катастрофата, включително едно дете, със специален полет от Актау до Москва.
В четвъртък националните знамена бяха спуснати в цял Азербайджан, движението в цялата страна беше спряно по обяд, а от кораби и влакове се чуваха звукови сигнали в продължение на национална минута на мълчание в памет жертвите на самолетната катастрофа.
преди 2 седмици Детеубийците от блатата имат традиция, да свалят или пътнически самальоти или собствени. Кадрите из мрежата действително показват шрапнели от ру33ка ПВО ракета в опашната част. Това са им възможностите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар