Над 30% от населението на Латинска Америка живее под прага на бедността, което се отразява пряко на политическите нагласи и пристрастия на гражданите. Това коментира Стоил Цицелков, политически анализатор и наблюдател на изборите в Южна Америка, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него годината е изключително динамична за политическата ситуация в Латинска Америка и за пример даде Венецуела, която често бе във фокуса на вниманието около президентските избори в страната. По думите му те са преминали с редица нарушения и изборни престъпления.
„На 10 януари трябва да встъпи в длъжност новоизбраният президент, който според международната общност е Едмундо Гонзалес, кандидатът на опозицията, но съмнителните изборни резултати в страната посочиха сегашния лидер Николас Мадуро“, посочи Цицелков и обясни, че с „наближаването на заветната дата“ напрежението в страната расте и предположи, че Мадуро трудно ще успее да поеме поста, без това да предизвика вълнения. И добави, че във Венецуела витае слух, че Гонзалес е получил разрешение да напусне страната в замяна на това да подпише споразумение, че признава легитимността на изборите и че никога повече няма да се завърне на родна почва.
Цицелков отбеляза, че опозиционерът, който в момента се намира в Испания, твърди, че е целеустремен да встъпи в длъжност на 10 януари.
Политическият анализатор посочи, че целта на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп е да го възприемат като голям международен лидер, а ситуацията във Венецуела му позволява да заеме тази роля.
„Тук идва и въпросът с Куба, която е изключително близка с Русия и Китай, стратегически опоненти на САЩ. Предложеният за следващ държавен секретар на северноамериканската страна Марк Рубио има кубински корени, което би му позволило да установи по-силни отношения с региона. В момента кубинците са в тежка енергийна криза, разчитайки на помощ от Русия и Венецуела“, отбеляза Цицелков. Той смята, че сега е моментът Западът и Тръмп да покажат, че могат да са приятели на Куба, помагайки ѝ да излезе от кризата.
Политическият анализатор напомни, че през тази година регионът стана свидетел на встъпването в длъжност на президента на Гватемала, след като това изглеждаше малко вероятно.
„Също така лидерът на Ел Салвадор Наиб Букеле спечели втори мандат, въпреки че такъв не бе разрешен според Конституцията, но голямата подкрепа към него позволи това изключение. Мексико, от своя страна, избра първата си жена президент, а допитване до народа в Пуерто Рико показа, че повече от половината гласоподаватели искат да станат щат на САЩ, докато едва малко над 30% държат на независимостта си“, изброи политическите събития, които се случиха през тази година в региона Цицелков.
Той отчете и разтърсващите събитията в Хаити, където банди превзеха голяма част от страната, столицата и ключовата инфраструктура и сега страната от Карибския басейн изглежда като провалена държава с институции без никаква легитимност.
„За съжаление, Международната общност показа своята пълна немощ в Хаити със слабия и лошо подготвен контингент. Вече над 97% от столицата е окупирана. Изглежда, че концентрацията на насилие и интереси е само около столицата, докато в по-голямата част от страната ситуацията постепенно се нормализира, доколкото може да се каже за хора, които живеят в много тежки санитарни условия и почти без медицинска помощ“, коментира Цицелков и изрази надежда, че бъдещи преговори, водени от Европейския съюз, може да помогнат на страната.
Защо Едмундо Гонсалес и Мария Корина Мачадо получиха наградата „Сахаров“? Ще се променят ли Пуерто Рико и Мексико с жени президенти?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.