IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Неолиберализмът ли е основният виновник за увеличението на неравенството в обществата

Трябва да се справим със социалните проблеми, които раждат популизма, съветва проф. Боян Знеполски, доктор по философия и социални науки

22:42 | 13.12.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Неолиберализмът отслаби социалната държава и социалната справедливост в името на пазара, коементира в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria проф. Боян Знеполски, доктор по философия и социални науки в СУ „Св. Климент Охридски“. Според неолибералната логика демокрацията е пазарен механизъм, а тревогите и грижите на гражданите са нещо второстепенно, отбеляза още експертът и обясни коя е причината за появата на национал-популистките партии..

Знеполски обясни, че големият проблем е нарастващият индивидуализъм, който „фрагментира обществата и ги йерархизира в полза на мериократичните елити“. По думите на учения това е болезнено и обидно за всички останали обществени групи.

„Неолиберализмът е основният виновник за увеличението на неравенството в обществата, коментира проф. Знеполски. – В обществото трябва да има някаква съизмеримост, за да има общност. В противен случай тя се разпада на враждуващи лагери, което води до конфликт.“

Докторът по философия и социални науки посочи, че историческият път на двете части на Европа е различен. „Западна Европа познава „славните 30 години“ на социалната държава след Втората световна война. След това настъпва неолибералният обрат и постепенно се стига до все по-отчетлива криза на либералната демокрация. А в Източна Европа проблемът е, че тя дълго бе откъсната от Желязната завеса. Тогава Източна Европа откри не Запада на „славните 30 години“, а неолибералната демокрация“, отбеляза проф. Знеполски.

Според него последните четири години в България са пример за тотална липса на неразбирателство. Той е категоричен, че това не е продукт на неопитни пиари, а за враждебност и ожесточеност, която не позволява да се следват логични линии на сътрудничество в българската политика. Проф. Знеполски е на мнение, че това може да се преодолее само с обща воля и общо желание. И добави, че важен елемент за това е ролята на лидерите и по-конкретно визионерите, които могат да видят по-далеч от границите на собствената си партия.

„Ходовете, свързани с дискредитирането на една или друга институция, сумарно води до заплаха за демокрацията“, отбеляза проф. Знеполски и предупреди, че това може да доведе до залитане в някаква форма на авторитаризъм или преосмисляне на геополитическата ориентация на страната. „Има такива сили, които действат в тази посока. Когато на това не се противодейства, опасността става реална. Най-доброто противодействие е партиите и елитите, които имат сходна политическа и ценността ориентация, да си сътрудничат. Те трябва да преодолеят различията си и да забравят за всякакъв егоизъм“, съветва ученият.

Той подчерта, че когато управлението е слабо, започва наддаване и всеки опитва да си изиграе по-добре картите. „Живеем в епохата на популизма. От нас и политическите ни лидери зависи да се справим не с популизма, а със социалните проблеми, които водят до неговата поява“, заяви проф. Знеполски. И напомни, че голяма част от населението не се разпознава в политическите партии, представители и говорене.

Той е убеден, че финансовото благосъстояние не е достатъчно, за да бъдат доволни хората. „Недоволство може да породи съвместният ни живот като общество, политическият елит или пък начинът, по който се взимат решенията“, обясни проф. Знеполски и изрази надежда през 2025 г. политическите партии да успеят да постигнат съгласие за правителство, което да работи възможно най-дълго.

Застрашена ли е демокрацията у нас и как се намесва изкуственият интелект за фундаментите ѝ заради манипулации? Може ли парламентарната демокрация да провокира нов избор на управление у нас? Кои играчи могат да се противопоставят на геополитическата и ценностната ориентация? Как може да се преодолее кризата на колективните идентичности?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:42 | 13.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още