Бежанци от дългогодишната гражданска война в Сирия се завръщат у дома, след като новият временен премиер заяви, че е бил назначен с подкрепата на бунтовниците, които свалиха от власт президента Башар Асад, предава Ройтерс.
Официални представители на САЩ влязоха в контакт с бунтовниците, ръководени от движението „Хаят Тахрир аш-Шам“, и ги призоваха да не поемат автоматично ръководството на страната, а да организират обхватен процес за сформиране на преходно правителство.
Новото правителство трябва да „поеме ясни ангажименти да спазва напълно правата на малцинствата, да улесни притока на хуманитарна помощ за всички нуждаещи се, да предотврати възможността Сирия да бъде използвана като база за тероризъм или създаване на заплаха за съседите ѝ“, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в комюнике.
„Хаят Тахрир аш-Шам“ е бивше подразделение на „Ал Каида“, което поведе бунта срещу Асад и напоследък омаловажава джихадистките си корени.
В кратко обръщение по държавната телевизия във вторник Мохамед Башир, слабо известна фигура в по-голямата част от Сирия, заяви, че ще оглави временната власт до 1 март.
„Днес проведохме заседание на кабинета, което включваше екип от правителството на спасението, работещо в Идлиб и околностите му, и правителството на сваления режич“, съобщи той.
Башир ръководеше правителството на спасението на бунтовниците преди 12-дневната светкавична офанзива да стигне до Дамаск.
Зад него бяха две знамена – зелено-черно-бялото знаме, развявано от опоненти на Асад по време на гражданската война, и бял флаг с ислямска клетва за вяра, изписана с черни букви, използвано обичайно в Сирия от сунитските ислямистки бойци.
Огромно възстановяване
Възстановяването на Сирия ще бъде колосална задача след гражданската война, при която загинаха стотици хиляди хора. Градове бяха сринати до основи при бомбардировките, части от провинцията бяха обезлюдени, а икономиката пострада от международните санкции и милиони бежанци все още живеят в лагери след едно от най-големите изселвания в съвременната история.
След като европейските страни спряха заявленията за убежище от Сирия, някои бежанци от Турция и други страни започнаха да се завръщат у дома.
Ала Джабеер плаче, докато се готви да премине от Турция в Сирия с 10-годишната си дъщеря във вторник, 13 години след като войната го принудила да напусне дома си. Той се завръща без жена си и другите си три деца, които загинали при опустошителните земетресения, разтърсили региона миналата година.
„С божията воля нещата ще бъдат по-добри, отколкото при управлението на Асад. Вече виждаме, че потисничеството приключва“, отбелязва той. „Най-важната причина да се върна е, че майка ми живее в Латакия. Тя може да се грижи за дъщеря ми, докато аз работя“, допълва Джабеер.
В сирийската столица Дамаск банките отново отвориха врати във вторник за първи път след свалянето на Асад. Магазините също отвориха отново, движението се завърна по пътищата, а въоръжените мъже, които се разхождаха наоколо, бяха по-малко.
Предпазливост в САЩ
Заместник-съветникът по въпросите на националната сигурност на САЩ Джон Файнър заяви пред Ройтерс, че Вашингтон все още се опитва да реши как да се отнася към групите на бунтовниците и допълни, че все още няма официална смяна на политиката и че от значение ще бъдат действията.
Файнър каза още, че американските войски в Североизточна Сирия като част от контратерористична мисия ще останат там и че главнокомандващият американските сили в Близкия изток ги е посетил във вторник.
Говорителят на Държавния департамент Матю Милър отказа да разкрие дали Вашингтон ще промени определението на „Хаят Тахрир аш-Шам“ като чуждестранна терористична организация, което не позволява на САЩ да ѝ помагат.
„През годините видяхме много бунтовнически групировки, които завзеха властта и обещаха, че ще уважават малцинствата и религиозните свободи, обещаха, че ще управляват с включването на всички хора, но не изпълниха тези обещания“, заяви той.
Милър каза още, че САЩ са поискали от „Хаят Тахрир аш-Шам“ да помогне за намирането и освобождаването на американския журналист Остин Тайс, който беше отвлечен в Сирия през 2012 г. Той допълни, че това е „приоритет“ за Вашингтон.
Нахлуване на Израел
Израелски въздушни удари бяха нанесени срещу бази на сирийската армия, чиито сили се стопиха при настъплението на бунтовниците.
Израелската армия съобщи, че е поразила повечето от стратегическите оръжейни складове на Сирия през последните 48 часа, а министърът на отбраната Израел Кац заяви, че целта е да се наложи „стерилна отбранителна зона“ в Южна Сирия, която ще бъде задействана без постоянно присъствие на войски.
Израел, който изпрати сили отвъд границата в демилитаризирана зона в Сирия, призна във вторник, че войските му са установили и някои позиции отвъд буферната зона, създадена след войната в Близкия изток през 1973 г., но отрече те да напредват към Дамаск.
Нахлуването на Израел, осъдено от Турция, Египет, Катар и Саудитска Арабия, създава нов проблем за сигурността за новата администрация, макар Израел да твърди, че намесата му е временна.