Използването на социалните мрежи може да доведе до тежки стратегически последствия за една държава. Ако нямаме подходящите механизми да се борим с този тип зловредни манипулации, рисковете и проблемите ще останат. За това предупреди в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Атанас Русев, ръководител на програма „Сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията в контекста на изборите в Румъния, Грузия и Молдова.
Според него Европа трябва да направи нужните крачки и Актът за цифровите пазари да не остане само на хартия, а да се предприемат реални мерки, за да има силен контрол върху тези медии, защото при подходящи условия те може да се използват като оръжие.
Експертът смята, че със забраната една платформа проблемите няма да се решат.
За пример той посочи резултатите от проведените избори за парламент в Румъния, които показаха, че страната няма да промени геополитическия си курс, но въпреки това остават притесненията за надигаща се крайнодясна вълна. „Ако сметнем дела на всички националистически формации, те имат стабилно представителство в парламента, но поради рекордната избирателна активност след президентските избори виждаме, че проевропоейските сили имат мнозинство в парламента, макар и с малко“, посочи Русев резултатите от проведените на 1 декември парламентарни избори в Румъния, които бяха спечелени от Социалдемократическата партия.
По думите му този вот премина под сянката на победата на слабоизвестния проруски кандидат Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори седмица по-рано. „Водеща в кампанията на наглед маргиналния кандидат беше TikTok, като в Букурещ се заговори дори за забрана на платформата по време на предизборна кампания“, съобщи Русев. И обясни, че този случай стигна и до Европейския парламент.
„От социалната мрежа отричат, че през нея се е случвало вмешателство в изборния процес, но остават твърде много висящи въпроси във въздуха – защо видеата на Джорджеску не са били отбелязани като политическа реклама“, коментира експертът и отбеляза, че за TikTok предстоят бъдещи разследвания на европейско ниво.
Той е категоричен, че случващото се в Румъния е само един пример за подобен тип хибридни атаки през социалните мрежи.
„Хибридната война ескалира и в момента се намираме в много изострена фаза на тази война от страна на Русия. Целта на подобен тип нападения е да се внесе разделение и ярка поляризация в обществото и по този начин да се отслабят демократичните механизми в държавата. Такива тактики са използвани и в други държави в региона като Грузия и Молдова, в които също тази есен се проведоха избори“, напомни Атанас Русев.
Къде са паралелите между Грузия и Румъния и в коя от страните се чувства по-силно руското влияние?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.
преди 1 час До: Моабет да става ... Що да не може? В ру33ията и Поднебесната може пък у нас в Европа да не може? Нали искате като при тях! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа Направо да спират интернета. Защото днес ще им е виновен Тик-Ток, утре Х на Мъск, после Телеграм. А и защо само на избори? Въобще да спират мрежата. Как така ще дават право на някой неудобен да има възможност да се рекламира. Един канал по телевизията и толкоз. За избрани да говорят.Отдавна е казал народа "На калпави покитици Тик-Тока им пречи". отговор Сигнализирай за неуместен коментар