Най-после дойде време да решим конфликта между Русия и Украйна като цивилизовани общества по мирен начин – да прекратим войната със споразумение. Този коментар в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria направи Румен Кънчев, професор по международни отношения и геополитика.
Според него такова споразумение ще бъде доста дълъг процес. Той напомни, че едно мирно споразумение по време на Студената война се сключваше за 6-7 години, и предположи, че сега няма да отнеме по-малко време.
Кънчев посочи, че съществува предложение за създаване на демилитаризирана зона в превзетите от Русия територии. Той обясни, че това е класически подход на Съвета за сигурност на ООН, който ще трябва да разработи нужните детайли. Според него този тип зони са първият елемент от деескалацията, но трябва да се намери достатъчно голям контингент на ООН, който да бъде разположен на тази огромна площ.
„Дори и това да доведе до преговори, те ще се сблъскат с усложнения от страна на Москва, която иска пълна демилитаризация на Украйна и не иска страната да стане членка на НАТО“, отбеляза Кънчев. Той разказа за документ, изпратен от Русия към САЩ месеци преди началото на конфликта, в който се твърди, че Москва иска НАТО да спре да се разширява и да се върне в границите си от 17 май 2004 г. „В отговор на това, САЩ отвърна, канейки руски представители на преговори, но отговор не бе получен и месеци след това Москва нападна Украйна“, обясни анализаторът.
Кънчев смята, че в Европа липсва стратегия за това, какво иска да постигне във войната. По думите му трябва да бъде оказвана помощ на Украйна, но ЕС след края на Студената война няма план за глобални конфликти, а Старият континент започва да намалява военните си бюджети и сега има нисък военен капацитет.
„Европа няма военна промишленост, няма и добре интегрирана армия, това се случи последните две години след началото на украинската криза. В първите години имахме едно разминаване между стратегическите цели, които си поставя Европа и възможностите, които може да генерира“, обясни анализаторът какво се случва през последните години, но е на мнение, че „30 години след Студента война Европа не разви никакъв капацитет“.
Международният анализатор прогнозира, че Тръмп ще фокусира вниманието на външната си политика към Азия, което ще остави Европа сама в отбраната си, и това означава, че блокът ще трябва да развие военния си капацитет.
С какво заплашва промяната в ядрената доктрина на Русия? Защо НАТО зове бизнеса да се готви за военен сценарий? Какви са проблемите на България и защо е на "кота нула" в глобалните събития?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 1 час Ватееенките са засилили всички 5то колонници и *** като за последно... ако ще има демилитаризирана зона, тя трябва да е от руската страна... едни 500 км! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час До: RoyBatty Да ве ... за кво строихме 300хил войска по границата на Украйна? Да преговаряме ли? Укриващият се от Международният съд в Хага за системни престъпления срещу човечеството защото иска да преговаря ли стреля ежедневно с/у училища, болници и жилищни блокове в Украйна? За едно си прав, санитарната зона украинците я започнаха - 200км от тяхната граница навън! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час Най-после лъч надежда, проблясък на разум! Статия която споменава, че начина да се постигне мир минава през преговори! (преговори които обаче още са забранени с закон в Украйна) отговор Сигнализирай за неуместен коментар