САЩ наложиха нови санкции на руската Газпромбанк в четвъртък, съобщи Министерството на финансите. Президентът Джо Байдън засилва действията да накаже Москва за нашествието ѝ в Украйна преди да напусне поста си през януари, предава Ройтерс.
Ходът, който е най-силният инструмент за санкции на министерството, означава, че Газпромбанк не може да обработва нови сделки, свързани с енергия, които засягат американската финансова система, забранява търговията ѝ с американци и замразява активите ѝ в САЩ.
Газпромбанк е една от най-големите банки в Русия и е частична собственост на притежаваната от Кремъл газова компания Газпром. Украйна призовава САЩ след нашествието, започнало през февруари 2022 г., да наложи още санкции на банката, която получава плащания за природен газ от клиентите на Газпром в Европа.
Санкциите са наложени само няколко дни след като администрацията на Байдън позволи на Киев да използва американски ракети ATACMS, за да нанася удари на руска територия. Във вторник Украйна изстреля ракетите с най-голям обсег, които Вашингтон е доктавил за подобни атаки срещу Русия, в ден 1000 от войната.
Министерството на финансите наложи и санкции на 50 малки до средни руски банки, за да ограничи връзките на страната с международната финансова система и да не ѝ позволи да злоупотребява с нея, за да плаща за технологии и оборудване, необходими за войната. То предупреди, че чуждестранните финансови институции, които поддържат съответни отношения със санкционираните банки, „поемат значителен риск за налагане на санкции“.
„Това обхватно действие ще затрудни Кремъл да избягва американски санкции и да финансира и оборудва армията си“, заяви финансовият министър Джанет Йелън. „Ще продължим да предприемаме решителни стъпки срещу всякакви финансови канали, които Русия използва, за да подкрепя незаконната си и непровокирана война в Украйна“, допълни тя.
„Газпромбанк“ заяви, че последният ход на Вашингтон няма да засегне операциите ѝ. Руското посолство във Вашингтон не е отговорило на молби за коментар.
Финансовото министерство издаде и два нови лиценза, позволяващи на американски дружества да спират сделки с участието на Газпромбанк наред с други финансови институции, и да предприемат стъпки за излизане от дълг или акции, емитирани от Газпромбанк.
Газпромбанк е проводник за Русия да купува военни материали във войната си срещу Украйна, съобщи Министерството на финансите. Руското правителство също използва банката да плаща на войниците си, включително за бойни бонуси, както и за обезщетяване на семействата на войниците му, които са убити във войната.
Администрацията счита, че новите санкции подобряват позицията на Украйна на бойното поле и способността ѝ да постигне справедлив мир, съобщи запознат с въпроса източник.
Косвени последици
Макар че Газпромбанк беше следена от администрацията от години, тя беше смятана за краен случай поради вниманието ѝ върху енергията и желанието да избегне косвени последици за Европа, заяви адвокат в областта на търговията във Вашингтон.
Според адвоката Дъглас Джейкъбсън други банки извън американската финансова система ще бъдат по-колебливи да работят с Газпромбанк.
Официални представители в Словакия и Унгария заявиха, че проучват последиците от новите американски санкции.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп ще има правомощието да отмени санкциите, които бяха наложени въз основа на изпълнителна заповед на Байдън, ако иска да заеме различна позиция, заяви Джейкъбсън.
Едуард Фишман, бивш официален представител на САЩ, а сега преподавател в Колумбийския университет, счита, че днешните действия са важна стъпка, насочена срещу енергийните приходи на Русия.
„Това е сигнал, че администрацията на Байдън всъщност е сериозна, когато говори за спиране на финансовите потоци към Русия за енергията в този период на смяна на властта, което е... значително развитие“, допълва Фишерман.
Администрацията на Байдън може да предприеме още действия преди края на мандата ѝ за затягане на енергийните санкции, смята той. „Това е много голяма стъпка, но не смятам, че тя е последната, за която ще чуем от администрацията на Байдън относно енергийните санкции“, казва експертът.
Редица други страни, включително Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания, санкционираха преди време Газпромбанк. Великобритания направи изключение за енергийните плащания, когато санкционира банката през 2022 г.
преди 4 седмици До: data: Доста глуповато сравнение се опитваш да пробутваш.. Едното е демонстрация на сила за влияние върху случки и събития в ежедневния живот на хората, а другото - демонстрация на сила за въздействие върху самия живот на хората в чисто физическия му смисъл - да са живи, за да имат нужда и от банкови услуги, или не. Който разбрал - разбрал. Който не е, значи не е искАл. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици :) Коя демонстрация на сила беше по успешна ? Руската или на САЩ ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар