IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия ли е новата Япония и откъде духат насрещните ветрове за Европа?

Инфлацията изглежда укротена, без да стигаме до глобална рецесия, коментираха експерти по време на Investor Finance Forum

17:00 | 21.11.24 г.
Снимка: Investor Media Group
Снимка: Investor Media Group

Какви са попътните и насрещните ветрове за световната и европейската икономика в идната година, овладяна ли е наистина инфлацията и как Европа, и в частност България, могат да повишат конкурентоспособността си – отговорите на тези въпроси потърсиха участниците в дискусия по време на INVESTOR FINANCE FORUM – най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона. За тринадесета поредна година конференцията събра експерти от финансовия, банковия и финтех сектора, капиталовите пазари и регулатори.

Търговските политики ще очертаят новите търговските потоци, а политиката на Доналд Тръмп, въпреки че носи риск, ще предостави и възможности за световната икономика, прогнозира Преслав Райков, търговски мениджър суровини и финансов анализатор.

„Притеснително е и развитието на китайската икономика и възможността да изпадне в рецесия и това носи риск за идващите три години", предупреди още Райков и напомни, че някои производства там вече стагнират.

„Монетарният цикъл влиза в период на разхлабване и моделът на развитие ще ни влияе като инвеститори, трябва да внимаваме за някои сектори“, добави финансовият експерт.

Положителната страна от икономическото развитие според Атанас Колев, главен съветник в Икономическата дирекция на Европейската инвестиционна банка, е, че инфлацията изглежда укротена, без да стигаме до глобална рецесия, лихвите са в цикъл на понижаване и това е стимул за инвеститорите и потреблението, а почти всички организации в консенсус прогнозират увеличаващ се икономически ръст, който през 2025 г. ще е още по-висок. Той отчете, че сред рисковете остава ескалацията на регионални конфликти, което се отразява на цените на суровините и международните доставки.

Сред другите рискове Колев изброи протекционистичните политики, които могат да забавят инфлацията, която е почти овладяна, но не и в сектора на услугите и смята, че там отново можем да видим ръст.

Снимка: Станислав Стоянов/Investor Media Group Снимка: Станислав Стоянов/Investor Media Group

Политиките на американската администрация

„Насрещните ветрове за икономиката са повече, а попътен вятър може да има, ако президентът Тръмп не изпълни това, което се е заканил, що се отнася до увеличението на митата за стоките от Европа и Китай“, коментира Асен Стойчев, директор "Частно банкиране" във Fibank. Той изрази надежда въпреки съперничеството да се избере правилната политика и посока.

Камен Колчев, председател на Съвета на директорите на ЕЛАНА Финансов Холдинг, отбеляза, че влизаме в положителната част на икономическия цикъл, но инфлацията все още е „жилава и може да не видим лихвите, където очакваме“. Той обърна внимание на бизнес средата, която предприемачите очакват да е прогнозируема, и припомни, че икономиката и пазарите обичат спокойствието.

По думите на Колчев България има огромен шанс да вземе правилните решения в следващите няколко месеца за влизането ни в еврозоната, да „хванем този прозорец“ и да се подобри инвестиционният климат в България.

На същото мнение е и Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“, който обясни, че „пропуснахме първото раздаване на картите с привличане на инвеститори“, но България може да се включи в преразпределяне на търговски връзки и вериги на доставки при геополитическата промяна.

„Оптимистичен съм, че българският бизнес, който е преживял хиперинфлация, девалвация, не може да го плашиш с мита и инфлация, за него е по-лесно в трудни времена“, коментира той. „За нас е трудно да се справим в добрите времена, в лошите има повече ниши, към които да се насочим", подчерта икономистът.

Ангелов се надява, че се очертават добри възможности пред инвеститорите. Той обърна внимание на факта, че „90 млрд. евро държат българските инвеститори в чужбина, а не можем да развием фондовата си борса“. Затова той се надява на повече инициативи, за да се инвестира през капиталовия пазар у нас и най-вече в иновационни компании и стартъпи.

„Трябва да изградим този канал за инвестиции", призова икономистът и напомни, че сега много от средствата се държат на депозити.

България има добра система за стартъпи и ВЕАМ пазар, но не може да отговори на очакванията на големите инвеститори, допълни Камен Колчев.

Атанас Колев изтъкна, че за да се подобри конкурентоспособността на Европа, са нужни много иновации в бизнес сектора, защото не се развива достатъчно рисковото финансиране, а стартъпи и инвестиционни компании разчитат на банково финансиране да се развиват, затова и иновациите в бизнеса са много ниски.

„Стари фирми като BMW и Volkswagen, със стогодишна история, харчат пари за развитие на технологии, но развитието във високите технологии идват от САЩ и Китай, и това ще продължи, което влияе на конкуренцията“, направи сравнение той.

В търсене на неутралната лихва

Преслав Райков е категоричен, че централните банкери свършиха добра работа и внесоха ценова стабилност със смяна на матрицата при Covid кризата и при енергийната криза. „Те ни приземиха меко и вече сме пред следващото излитане“, допусна той и изрази очаквания да продължи връщането към нормалност със сваляне на лихвите с още 0,75 процентни пункта през 2025 г. през тримесечие.

Георги Ангелов коментира, че високият икономически растеж е свързан с високи лихви. „Неутралното ниво на лихвите остава, има високо търсене на капитал", посочи той и потвърди, че при войни и шокове икономиките минават на високи обороти

Повече конкурентоспособност

„Икономиката на стартъпите е страхотна, но стъпката е към индустрия с добавена стойност и преначертаване на потоците за суровини, при които и България има шанс с развитието на стартъпи с висока добавена стойност“, заяви Преслав Райков.

Камен Колчев също изрази надежда Европа да стане по-конкурентоспособна и да привлече инвеститори. „Европа е много фрагментирана и процесът на консолидация продължава за 27-те държави на ЕС“, посочи той и отбеляза липсата на единна икономика, отбранителна политика, свъхрегулации и лидери.

Той коментира, че Германия, смятана за двигателя на Европа, е много консервативна и праволинейна. Като алтернативни "локомотиви" на европейската икономика той посочи Полша и Чехия.

Георги Ангелов допълни, че Германия сега е в рецесия заради грешно водена икономическа политика. „Всичко се изнасяше за Китай, там вече се научиха да правят всичко. Германия е новата Япония, която 30 години изостава с развитието на високите технологии. Германия дърпа Европа надолу и докато не го преосмислят с намирането на нови ниши, икономиката няма да тръгне“, заяви той.

Икономистът смята, че е добре тя да се съобрази с доклада на Марио Драги. Той препоръча също в България да развиваме капиталовия пазар, а инвеститорът да заложи на това, в което вярва, и то в местни инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 21.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още