IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Южна Европа се бори с изтичането на мозъци към по-богатия север

Държавите опитват различни схеми, за да се преборят с отлива на млади хора, но резултатите са смесени

07:31 | 15.11.24 г. 3
Снимка: Jorge Castellanos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Снимка: Jorge Castellanos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

През септември бившият шеф на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, който представи редица предложения за реформи, насочени към стимулиране на иновациите и инвестициите на местно ниво, заяви, че регионът е изправен пред „бавна агония“ на упадък, ако не се конкурира по-ефективно.

45-годишната Естер Човек и съпругът ѝ се преместват от Унгария в Австрия, където работниците получават средно 40,9 евро на час спрямо 12,8 евро на час в Унгария – най-голямата разлика в заплащането между съседни държави в ЕС.

Броят на унгарците, живеещи в Австрия, се е увеличил до 107 264 души до началото на 2024 г. от едва 14 151 души в момента, когато Унгария се присъединява към ЕС.

Съпругът на Човек, който работи в сферата на строителството, получава предложение за работа в Австрия, а тя работи в сферата на медиите и счетоводството в различни международни компании. Като мотиви за преместването си тя посочва по-доброто заплащане, пенсиите, условията на труд и здравеопазването. Споменава и тревогите си за политическата ситуация в Унгария, която според нея може да последва Великобритания и да напусне ЕС.

„През 1989 г. тук се смени режимът и 30 години по-късно все още чакаме чудото, което ще ни накара да настигнем Австрия“, казва Човек за революцията преди повече от три десетилетия, която сложи край на комунистическото управление в Унгария.

След Brexit Нидерландия замени Великобритания като предпочитана дестинация за португалските таланти, а Германия и скандинавските страни също са популярни.

Много европейци все още се насочват към САЩ в търсене на по-добра работа – около 4,7 млн. души са живели там през 2022 г., според базирания във Вашингтон Migration Policy Institute, който въпреки това отбелязва, че има дългосрочен спад от 60-те години на миналия век.

През 2023 г. 4892 португалци емигрират в Нидерландия, изпреварвайки за първи път Великобритания, която през 2019 г. приема 24 500 португалци.

У дома те са изправени пред данъчно бреме, нареждащо се на осмо място сред страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Цените на жилищата обаче са нараснали със 186%, а наемите – с 94% от 2015 г. насам, според специалистите по недвижими имоти Confidencial Imobiliario.

Сам човек в Португалия без деца е печелел средно 16 943 евро след данъците през 2023 г. спрямо 45 429 евро в Нидерландия, по данни на Евростат.

Португалия ще предложи на младежите под 35 години, които печелят до 28 хил. евро годишно, 100% освобождаване от данъци през първата година от работата им, като постепенно ще намали облекчението до 25% приспадане между осмата и десетата година.

Младите хора ще бъдат освободени и от данъци върху сделките и гербови такси при закупуване на първото си жилище, както и ще получат достъп до заеми, гарантирани от държавата, и до субсидии за наеми.

„Разработваме значителен пакет, който се опитва да реши основните причини, поради които младите напускат“, заяви министърът на кабинета Антонио Лейтао Амаро в интервю за Ройтерс.

Нещата няма да се променят

Лейтао Амаро заяви, че не знае със сигурност дали данъчните облекчения ще проработят, но че правителството, което встъпи в длъжност през април, трябва да опита нещо ново.

„Ако не действаме амбициозно, нещата няма да се променят и Португалия ще продължи да върви по този път“, каза той.

Италианското правителство вече е установило, че данъчните облекчения, използвани като стимули, са скъпоструващи и позволяват измами.

През януари Италия рязко ограничи собствената си схема, която струваше 1,3 млрд. евро под формата на пропуснати данъчни приходи, макар че привличе технологични работници като Алесандра Мариани обратно у дома.

Преди 2024 г. на завръщащите се се предлагаше 70% данъчно облекчение за пет години, което можеше да бъде удължено с още пет години при определени обстоятелства. Сега Италия планира да предложи съкратена схема, насочена към специфични умения, след като привлече само 1200 учители или изследователи – области, в които страната изпитва особен недостиг.

Мариани казва, че стимулите са били от ключово значение за убеждаването ѝ да се върне в Милано през 2021 г., тъй като са ѝ позволили да поддържа същия стандарт на живот, на който се е радвала в Лондон.

„Ако възможността беше същата без схемата, изобщо нямаше да го направя“, казва Мариани, която сега работи в италианското подразделение на същата голяма технологична компания.

Тъй като данъчните ѝ облекчения ще бъдат прекратени до 2026 г., освен ако не си купи къща или не роди дете, Мариани е изправена пред намаляване на заплатата и казва, че отново гледа към изхода.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 15.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 14 минути
До: Tikva007 добре че една проссста копейка като теб се е загрижила за Европа, а не а родната Русия. Разбира се няма нищо вярно от поредната доза тъъъпотиии, но ти само това можеш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
Tikva007
преди 22 минути
*Южна Европа се бори с изтичането на мозъци към по-богатия север* - Южна Европа се бори с изтичането на север на работна ръка изобщо, не само на мозъци, през целия 20-ти век, особено след ВСВ, като ЕС трябваше да се захване и приоритетно да реши този проблем, изравнявайки стандарта на живот в Европа. Вместо това се заигра да се прави на политически подгъзник на американците и сега е хиперзает с украйна, климат, зелен хайвер и всичко друго, но не и благоденствието на коренните европейци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 32 минути
ако имаш мозък никога няма да смениш топла италия или испания (да не говорим за храната) с шведски сняг и студ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още