IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Южна Европа се бори с изтичането на мозъци към по-богатия север

Държавите опитват различни схеми, за да се преборят с отлива на млади хора, но резултатите са смесени

07:31 | 15.11.24 г. 4
Снимка: Jorge Castellanos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Снимка: Jorge Castellanos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Доскоро авиоинженерът Педро Монтейро е смятал, когато завърши магистратурата си в Лисабон, да се присъедини към множеството си колеги, преместили се от Португалия в по-богатите европейски съседни страни в търсене на по-добре платени позиции.

Данъчните облекчения обаче, предложени от португалското правителство за младите работници – до временно освобождаване в размер на 100% от данъка върху доходите в някои случаи – плюс помощите за жилище го карат да премисли, пише Ройтерс.

„Предишните правителства изоставиха младите хора“, казва 23-годишният Монтейро, който изучава инженерство и промишлен мениджмънт във Висшия технически институт в португалската столица. „Страната има нужда от нас и ние искаме да останем, но имаме нужда да видим сигнали от правителството, че прилага политики, които ще ни помогнат“.

Монтейро посочва най-вече разходите за купуване или наемане на дом на фона на жилищната криза, изострена от пристигането на богати чужденци, примамени от лесните за придобиване права за пребиваване и данъчните облекчения.

Той се съмнява, че новите правителствени мерки ще бъдат достатъчни.

„Някои от приятелите ми сега работят в чужбина и печелят значително повече пари... имат по-добри възможности за кариерно развитие“, казва той. „Малко съм скептичен към възможностите ми за работа тук в Португалия“.

Португалия е поредната страна в Европа, която се опитва да се справи с изтичането на мозъци, спъващо икономиката ѝ. Данъчните облекчения за младите работници в бюджета, който в момента се разглежда от парламента, ще влязат в сила следващата година и от тях ще могат да се възползват 400 хил. млади хора, като общата помощ е на годишна стойност 525 млн. евро.

Изтичането на таланти към по-богатите страни на север е проблем, който Португалия споделя с няколко други в южна и централна Европа, като работниците се възползват от правилата за свободно придвижване в рамките на блока. Държави, включително Италия, опитват други схеми, за да се преборят с отлива на млади хора, но резултатите са смесени.

Засилвайки регионалния недостиг на работна ръка и лишавайки по-бедните страни от данъчни приходи, това е още едно препятствие пред ЕС, който се опитва да подобри затихващия си икономически растеж, като същевременно се справи със спада на населението и изоставането в производителността на труда.

Победата на Доналд Тръмп на изборите за президент в САЩ този месец повиши залозите предвид риска от повсеместни търговски мита върху европейския износ в размер на поне 10% - ход, който според икономистите може да превърне анемичния растеж на Европа в истинска рецесия.

Около 2,3 млн. души, родени в Португалия, или 23% от населението ѝ, в момента живеят в чужбина, посочва португалската Migration Observatory. Това включва 850 хил. португалски граждани на възраст 15-39 години, или около 30% от младите португалци и 12,6% от населението в трудоспособна възраст.

По-тревожното е, че около 40% от 50 хил. души, завършващи университети и технически колежи, емигрират всяка година, показва проучване на Business Roundtable Portugal и Deloitte, базирано на официалната статистика. Това струва на Португалия милиарди евро в изгубени данъчни приходи и социалноосигурителни вноски.

Демографски ад

„Това не е страна за млади хора“, казва Педро Жинжейра ду Насименто, изпълнителен директор на Business Roundtable Portugal, която представлява 43 от най-големите компании в страната с 10 млн. души население. „Португалия изживява истински демографски ад, тъй като не може да създаде условия за задържане и привличане на млади таланти“.

Вътрешната миграция в рамките на ЕС отчасти се дължи на различията в заплащането между държавите членки. Някои икономически мигранти също така казват, че търсят по-добри придобивки, като пенсии и здравеопазване, и не толкова строги йерархични структури, които дават повече отговорности на хората на по-ниски позиции.

Нараства загрижеността за дългосрочната жизнеспособност на икономическия модел на Европа, която има бързо застаряващо население и не успява да спечели значителни дялове от бързоразвиващите се пазари на бъдещето – от технологиите до възобновяемата енергия.

Последна актуализация: 07:31 | 15.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 1
johnalavender
преди 1 месец
ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 18
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 добре че една проссста копейка като теб се е загрижила за Европа, а не а родната Русия. Разбира се няма нищо вярно от поредната доза тъъъпотиии, но ти само това можеш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 месец
*Южна Европа се бори с изтичането на мозъци към по-богатия север* - Южна Европа се бори с изтичането на север на работна ръка изобщо, не само на мозъци, през целия 20-ти век, особено след ВСВ, като ЕС трябваше да се захване и приоритетно да реши този проблем, изравнявайки стандарта на живот в Европа. Вместо това се заигра да се прави на политически подгъзник на американците и сега е хиперзает с украйна, климат, зелен хайвер и всичко друго, но не и благоденствието на коренните европейци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 15
khao
преди 1 месец
ако имаш мозък никога няма да смениш топла италия или испания (да не говорим за храната) с шведски сняг и студ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още