Когато млекопроизводителят Патрик Холдън сяда на кухненската си маса, за да прочете имейлите си през един юлски ден, той не може да повярва на късмета си. Купувач, който твърди, че представлява френска верига супермаркети, иска да купи 22 тона Hafod – неговия специален чедър.
„Това беше най-голямата поръчка на наше сирене, която някога сме получавали“, спомня си той. „И тъй като беше от Франция, си помислих: най-после хората на континента оценяват това, което правим“.
Поръчката е направена през Neal’s Yard Dairy – луксозен пазар на сирене и търговец на едро, а първата партида от Hafod е пристига в базата в Лондон през септември. Тя заема палет с размери от един квадратен метър, но представлява двугодишни усилия и е на стойност на едро от 35 хил. паунда (45 100 долара).
„Това е едно от най-специалните сирена, правени във Великобритания“, обяснява Браунън Пърсивал, купувач в Neal’s Yard Dairy. Веднъж обвит в муселин и запечатан със слой свинска мас, Hafod отлежава 18 месеца.
Фермата няма достатъчно сирене, за да изпълни поръчката, така че 20 тона чедър Somerset са предоставени от две други ферми, за да компенсират липсата. Като цяло стоката е на стойност 300 хил. паунда и е за част от най-скъпите сирена, произведени в Обединеното кралство.
На 14 октомври поръчката е взета от склада на Neal’s Yard от куриер и е откарана в депо, след което мистериозно изчезва.
Всъщност поръчка няма. Вместо това идва човек, който се представя за предполагаемия купувач, пише BBC.
Кражбата влиза в заглавията на медиите по света. Британският готвач Джейми Оливър предупреди последователите си в X: „Ако някой чуе нещо за евтино луксозно сирене, вероятно има нещо проблемно“.
В края на октомври 63-годишен мъж беше арестуван в Лондон, след което освободен под гаранция. И оттогава няма новини. 950-те камиона сирене – приблизително колкото теглото на четири слона в пълен размер – са изчезнали безследно.
„Това е нелепо“, казва производителят на сирене Том Калвър, чийто чедър е част от открадната пратка. „От всички неща за крадене в света – 22 тона сирене?“
И все пак не е толкова изненадващо, колкото изглежда на пръв поглед – това далеч не е първата кражба от този тип.
Защо кражбите на сирене се увеличават?
Престъпленията, свързани с храни, които включват контрабанда, фалшифициране и външни кражби, струват на световната хранителна индустрия между 30 млрд. и 50 млрд. долара годишно, твърди Световната търговска организация. Те варират от отвличания на товарни камиони, доставящи храна до складове, до кражби на 24 живи омара от склад в Шотландия.
Но редица от тези престъпления, свързани с храни, са насочени и към производството на сирене – и по-специално към луксозното сирене.
Миналата година, в навечерието на Коледа, сирене на стойност около 50 хил. паунда беше откраднато от ремарке в бензиностанция на M5 близо до Уорчестър. Проблемът не е нов - още през далечната 1998 г. крадци нахлуват в склад и вземат 9 тона чедър от семейна ферма в Съмърсет.
Това се случва и на други места в Европа. През 2016 г. престъпници измъкват Пармиджано Реджано за 80 хил. паунда от склад в Северна Италия. Този конкретен вид пармезан, който изисква поне една година, за да узрее, се създава чрез следване на процес, с малко модификации, от почти 1000 години. По време на обира италианският консорциум Parmigiano Reggiano коментира пред CBS, че сирене на стойност около 7 млн. долара е било откраднато за период от две години.
Проблемът в индустрията само ще се засилва, тъй като сиренето става все по-женно. Общите цени на храните и безалкохолните напитки във Великобритания нараснаха с около 25% между януари 2022 г. и януари 2024 г., сочат данни на Бюрото за национална статистика. Междувременно сиренето записа подобно увеличение на цените в рамките на една година.
„Производството на сирене е енергоемък бизнес“, казва Патрик Макгигън, специалист в млечния сектор. Това е така, защото в производствения процес млякото трябва да се нагрее и след като бъде приготвено, сиренето се съхранява в енергоемки хладилници, което означава, че цените на горивата играят голяма роля в разходите. „Ето защо имаше голямо увеличение на цените след прекъсването, причинено от нахлуването на Русия в Украйна.“
През 2024 г. общата инфлация на цените на храните в Обединеното кралство е спаднала до 1,7%, но тази на сиренето се забави по-малко. „Цената на дребно на чедъра се е увеличила с 6,5% до май 2024 г.“, добавя Макгуигън. „Ето защо виждаме етикети за сигурност върху парчета чедър в супермаркетите. Ако съдим само по цената, сиренето е една от най-желаните храни, които един престъпник може да открадне.
И все пак това не е най-лесният продукт за преместване, особено фермерското сирене, повечето от което е тежко и обемисто и трябва да се съхранява при определена температура. Като такова, транспортирането му може да бъде скъпа и сложна процедура, която не е по силите на повечето престъпници, освен ако, разбира се, те не са организирани.
Но остава въпросът кои точно са тези организирани престъпници и къде се озовава сиренето?
Как организираната престъпност проникна в хранително-вкусовата промишленост?
„Има отдавна установена връзка между храните и организираната престъпност“, казва Анди Куин от Националния отдел за престъпления срещу храните (NFCU), създаден през 2015 г. след скандала с конското месо от 2013 г. Пример за това е високият дял незаконни наркотици, пренасяни през законни глобални вериги за доставка на храни.
През септември десетки килограми кокаин бяха открити в доставки на банани до четири магазина на френски супермаркет, като полицията не е сигурна кой всъщност е получателят. Достигането на наркотиците до края на веригата за доставка на храни е много необичайно, но този метод за транспортиране на незаконни стоки през границите в контейнери с храна е често срещан.
Според Куин, след като наркокартелите и други престъпници се ориентират в начина, по който функционира хранителен бизнес, те забелязват други възможности. „Те ще проникнат в законен бизнес, ще поемат контрола върху неговите дистрибуторски мрежи и ще го използват за преместване на други незаконни артикули, включително открадната храна.“
За престъпните мрежи храната е привлекателна и по други привличания. „Те знаят, че престъпленията, свързани с храна, водят до не толкова тежки присъди, отколкото за внос на наркотици“, казва Куин, „Въпреки това могат да направят подобни суми пари.“ Особено ако става дума за висококачествено сирене.
Проблемът за престъпниците е какво да правят с него. „Има малко места, където да го разтоварят“, казва Джейми Монтгомъри, който управлява фермата в Съмърсет, която е била обект на обира през 1998 г. „Преместването на толкова много фермерско сирене е трудно.“
Ето защо хората в индустрията вярват, че откраднатото сирене често се изпраща в чужбина, в страни, където има процъфтяващи черни пазари на храни и истински черни пазари на сирене.
Задграничният черен пазар
Русия е една от страните, в които има процъфтяващ черен пазар на сирене. След незаконното анексиране на Крим през март 2014 г. Европейският съюз (ЕС) и редица държави наложиха икономически санкции на Русия. Президентът Владимир Путин отговори като забрани вноса на пресни продукти от страните, наложили санкциите.
Държавната телевизия направи страхотно шоу за забраната, като излъчи кадри на чужди храни, които се изхвърлят с булдозери, заравят или изгарят, включително огромни купища сирене, които се изхвърлят и смачкват.
Скоро т.нар. "сиреноцид" беше световна новина.
След пълномащабното нахлуване в Украйна санкциите бяха допълнително затегнати и наличието на определени храни от Запада стана още по-ограничено, сред които шотландско уиски и норвежка сьомга. В същото време черният пазар в Русия за висококачествени храни от ЕС се разраства.
„Сиренето и виното са два от най-разпространените продукти, транспортирани нелегално в Русия“, казва професор Крис Елиът, основател на Глобалния институт за продоволствена сигурност и старши научен съветник на Организацията на обединените нации (ООН), „И има сложни маршрути през границите на Европа през Беларус и Грузия”.
Много руснаци смятат, че качеството на местното сирене не може да се сравни със забранените чуждестранни стоки, така че има голямоо търсене. След забраната някои прибягнаха до крайни мерки – един мъж беше заловен при опит да влезе в Русия от Полша с 460 кг забранено сирене на задната седалка на колата си.
От 2014 г. на рафтовете на магазините се появиха скъпи и сложни сортове сирена от страни, които преди това не бяха известни със своето сирене, като белоруски камембер и пармезан. Някои компании внасят европейско сирене в Беларус или други страни от Общността на независимите държави, където етикетът се разменя, за да може да се продава законно в руски магазини.
Имa данни и за магазинчета, които се превръщат в търговци на сирене на черния пазар.