Западни разузнавателни служби съобщават за пресечен опит за саботаж и обвиняват за него Русия, пише The Wall Street Journal. Според информацията мащабно разследване е тръгнало по следите на два пакета с електрически масажори, в които е имало взривно вещество.
Пакетите, изпратени от Литва, са се запалили в логистични центрове на DHL във Великобритания и в Германия, докато са чакали да бъдат качени на самолети за САЩ и Канада. Това се е случило през юли, а заключенията от разследванията са, че това е пратките са част от по-голям замисъл, зад който седи Русия. С първите пакети са тествали варианти как може взривно вещество да бъде качено на борда на самолет, летящ към Северна Америка.
Независимо чий план са били тези масажори, самолетите, за които са били предназначени, са били пред реална заплаха от катастрофа. Следствен експеримент на германските служби показва, че веднъж запалили се тези устройства трудно биха били изгасени от наличните на борда на самолетите противопожарни системи. Германските служби отчитат, че е "щастливо съвпадение", че никой не е пострадал - полетите за САЩ и Канада са закъснели и пратките са останали в центровете, а не са качени на борда на самолети.
DHL използва за своите пратки и транспротни, и пътнически самолети. Говорител на компанията коментира, че пратките са стигнали от Литва до центровете във Великобритания и Германия с транспортни самолети и че DHL оказва пълно съдействие на властите.
Полските служби са арестували четирима души, свързани със случая, за които се посочва, че са обвинени в участие в саботаж или терористични операции. Варшава не посочва имената или националността на арестуваните. Директорът на агенцията Павел Шота обаче заяви, че зад атаката стоят руски шпиони, сочейки я и като голяма ескалация на кампанията на Москва срещу Запада.
Помолен за коментар говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбелязва пред WSJ, че в Москва "никога не са чували такива официално обвинения". "Това са традиционните необосновани инсинуации от медиите", отбелязва още той.
WSJ отбелязва още, че европейските власти твърдят, че Русия стои за все повече опити за саботаж, включително и на опити за палежи във Великобритания и Чехия, срещу кабели за данни по дъното на Балтийско море. Директорите на двете разузнавателни агенции на Великобритания - МИ - 5 (контраразузнаването) и МИ-6 (външното разузнаване), предупреждават за все по-дръзки опити за дестабилизация от страна на руски шпиони.
Свалянето на самолет - независимо дали пътнически или транспортен, би било наистина мащабна ескалация на напрежението между Запада и Русия. Едва ли такава операция би се подготвяла без пълното одобрение на най-високо ниво в Кремъл, твърдят източници на WSJ.
От ЦРУ отказват коментар за информацията, допълва още изданието. Мълчание запазва и Администрацията по транспротна сигурност на САЩ. Агенцията допълва обаче, че работи с авиокомпании за допълнителни мерки за сигурност при превоза на товари чрез въздушния транспорт.