През 2023 г. много домакинства в Гърция е трябвало да намалят основните хранителни продукти, за да могат да покрият други нужди, под задушаващия натиск на намаляващия разполагаем доход, пише в. „Катимерини“, като допълва, че това не означава, че те са плащали по-малко, тъй като средните месечни разходи за почти същите продукти са се увеличили.
Повишаването на цените на хранителните продукти, което продължи през 2023 г. за трета поредна година, доведе до това, че едно средно домакинство в страната изразходва малко над една пета от месечните си разходи за храна. Още по-болезнено е повишението на цените на хранителните продукти за най-бедните домакинства, тъй като разходите за тази категория стоки отговарят на една трета от общите им разходи, показа проучване на семейния бюджет за 2023 г., представено вчера от Гръцкия статистически орган (ELSTAT), пише „Катимерини“.
Ако се добавят и разходите за жилище, средностатистическото домакинство в Гърция харчи 34,1 процента от доходите си за храна и жилище, като този процент за най-бедните домакинства достига 55,8 на сто.
Средният годишен разход на домакинствата за покупки през 2023 г. възлиза на 20 223 евро (1685 евро на месец), като регистрира годишно увеличение от 5,3% в сравнение с 2022 г.
Най-големият процент от разходите на гръцките домакинства - 20,7 на сто спрямо 20,9 на сто през 2022 г., се отнася до закупуването на хранителни продукти. В абсолютни стойности това означава почти 349 евро на месец спрямо 334 евро на месец през 2022 г., което представлява увеличение с 4,5 процента. Въпреки че гърците са похарчили повече пари за повечето от основните категории храни в сравнение с миналата година - от 1,2 процента при брашно-хляб-зърнени храни до 11,9 на сто за зехтина, те са консумирали значително по-малки количества, отбелязва вестникът.
Това означава, че гърците плащат повече, за да купят по-малко. Така средното месечно потребление (в количества) през 2023 г. е намаляло с 13,6 процента по отношение на зехтина, с 12,7 на сто при алкохолните напитки и с 11,8 процента при рибата.
Гърците са консумирали също така с 10,7 процента по-малко ориз, с 6,1 процента по-малко месо, с 5,3 процента по-малко яйца и с 5,2 процента по-малко мляко и тестени изделия. Те дори са намалили количеството на хляба (-4,3 на сто), плодовете и зеленчуците (съответно -4 процента и -3,4 на сто).
(БТА)