Спадове и ръстове в икономиката на Германия се редуват в данните по тримесечия, което изкарва страната от техническото определение за рецесия. Независимо как бива наричана ситуацията, икономиката ѝ е в лошо състояние и очаквам скоро да влезе в рецесия, прогнозира в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Даниел Василев, икономист и финансов анализатор.
Той напомни, че още през 2019 г. Германия е на прага на стагнация, а проблемите, с които се е сблъсквала тогава, все още мъчат най-голямата икономика в Европа.
„Днес се виждат изключително силни настроения от страна на компаниите, които искат да излязат от страната и да изнесат производството си. Макроикономическите данни също носят лоши новини за Германия, като безработицата е на най-високите си стойности от три години насам, а БВП се свива за второто тримесечие“, даде пример финансовият анализатор.
Василев напомни, че Volkswagen говори за затваряне на завод в страната, а Intel отложи плановете за изграждане на мощности там.
„Слабостта на Германия няма как да не се отрази и на ЕС и еврозоната в даден момент“, очаква той. И допълни, че в момента дори и разхлабване на монетарната политика от страна на Европейската централна банка не би помогнало на страната.
По думите му в момента Берлин има и друг проблем около Commerzbank, след като UniCredit придоби 9% дял в германския кредитор и правителството спря продажбата на активи на банката.
„Commerzbank е много важна за германската икономика, тъй като бизнесът ѝ е фокусиран върху кредитиране на малки и средни предприятия. Германското правителство има опасения какво би се случило, ако позволят на UniCredit да придобие банката. Германското общество може да остане с притеснения какво би се случило, ако Commerzbank се окаже отново в ситуация, в която трябва да бъде спасявана, а всъщност тя е италианска“, посочи Василев.
Той прогнозира, че ако Commerzbank изпълни плановете си за обратно изкупуване на акции, делът на UniCredit ще нарасне автоматично, защото ще има по-малко акции, циркулиращи сред инвеститорите.
Икономистът смята, че е интересно да наблюдаваме как ще се развие ситуацията с Commerzbank и дали банковият сектор на Европа ще продължи да се консолидира. „Това би породило страхове сред наблюдателите, тъй като може да видим гигантски банки, които по време на евентуална криза не могат да бъдат оставени да фалират“, очаква Василев.
Какви са настроенията на мениджърите в Германия? Задлъжнялостта ли е най-големият проблем в света и какви начини има тя да се намали, но без да се търсят нови политики? Какво влияние ще окажат икономическите цикли и пак ли ще заживеем в „интересни времена“?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.
преди 1 месец До: khao Те са там в няй-лявата партия с най-левият ватман са недостижимо в най-левият сектор на тротоарите минаващи под дъгата. За какво говориш ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Алехандро Само да вметна, щото Германия е около четири пъти по-гъстонаселена държава от България. А ние у нас не можем да построим хранилище за ядрени отпадъци, дето все на некой му пречи, смятай там какво ще е. Кой иска да живее до ядрен реактор или до хранилище? Освен това на тяхната борса токът е по-ефффтин от този на нашата, и бизнесът плаща в пъти по-малко отколкото ние у нас. Други са им проблемите, не в ток и природен газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Tikva007 значи верваш на западните медии само когато ретранслират опорки и това си е..... цел живот ги чака, ще почакаш още... :D:D а копането в медиите на немския гроб продължава трета седмица, да умреш от смях :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Ще се отрази ли слабостта на Германия на ЕС и еврозоната?* - Ако продължи в тази посока, има потенциал да ги унищожи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Германия си затвори ядрените централи под мъдрото ръководство на Шрьодер и Меркел, защото и двамата са купени от Газпром. Атомната енергия е реално най-чиста. Разбира се трябва строго да се спазват правилата за сигурност и подръжките. От много акъл и политика, сега Германия копае и гори най-гадните кафяви въглища. Инвестираха в слънчеви панели на *** си мрачен климат, вместо във вятърни мелници отговор Сигнализирай за неуместен коментар