Правителството, което ще дойде на власт в Австрия след парламентарните избори следващата неделя, ще се изправи пред нарастващ натиск да диверсифицира енергийните доставки, за да няма зависимост от руския газ в момент, когато икономиката е в застой.
Очаква се нито една партия да не спечели достатъчно места, за да постигне категорично мнозинство. Проучванията на общественото мнение дават малка преднина на опозиционната крайнодясна и приятелски настроена към Русия „Партия на свободата“ (АПС) и резултатът може да повлияе на скоростта на енергийния преход.
Откакто Москва нахлу в Украйна през 2022 г., Европейският съюз (ЕС) предприе действия за бързо заместване на вноса на руски газ. Алтернативните източници на енергия обикновено са по-скъпи, което увеличава разходите, които вече са повлияни от инфлационното въздействие на пандемията и войната.
Австрия е сред най-зависимите от руския газ страни в рамките на блока
През последните две години инфлацията в страната изпреварва средната за ЕС, въпреки че икономиката се свива, повлияна от срива на най-големия ѝ търговски партньор Германия, която се бори с енергийния преход и конкуренцията от страна на Китай.
„Другите страни не са доволни, че Австрия все още потребява толкова големи количества руски газ“, каза Щефан Шиман-Вукан, старши икономист в Австрийския институт за икономически изследвания.
„Политическият натиск да прекратим това е голям“, казва той.
ЕС е поел ангажимент да се откаже от руския газ до 2027 г., а австрийското министерство на енергетиката, ръководено от Зелените, иска да ускори този процес. Въпреки това през юли 83% от внасяния от Австрия газ идва от Русия. За сравнение, през 2023 г. делът на газа, внасян в ЕС от Русия, спадна до 15 на сто.
Зелените, които са младши коалиционен партньор в правителството, са начело в усилията за използване на алтернативни доставки. Техният партньор, консервативната Австрийска народна партия (АНП) на канцлера Карл Нехамер, също се ангажира да откаже страната от руския газ.
Посочвайки доставките от Норвегия и от други страни, министерството на енергетиката заяви, че е предприело стъпки, за да направи Австрия независима от руския газ в дългосрочен план, като отбеляза, че страната има достатъчен капацитет за внос на неруски газ през Германия и Италия, и че големите ѝ съоръжения за съхранение на газ са запълнени на повече от 90%.
„Голямата зависимост от доставките на руски газ е основен риск за икономиката и сигурността на Австрия“, посочи министерството в изявление. „Затова е от съществено значение за сигурността на нашата страна да продължим да намаляваме потреблението на газ и да спрем да купуваме руски газ.“
АПС посочва, че руският газ трябва да остане част от австрийския енергиен микс, въпреки че водещата му позиция намалява.
Проучванията на общественото мнение показват, че подкрепата за АПС е около 27-29%, като преднината на партията се е свила до едва един пункт пред АНП и се очаква още три партии да спечелят по близо 10 % или повече.
Другите партии отхвърлиха възможността да работят под ръководството на лидера на АПС Херберт Кикъл, което би могло да създаде възможност за коалиции, по-решени да се дистанцират от Русия. Понастоящем изглежда много вероятно коалицията след изборите да включва АНП.
Който и да управлява, ще трябва да се справи с икономика, която според прогнози на централната банка, ще се свие с 0,7% през тази година, продължавайки негативната тенденция втора поредна година.
Усилията за диверсификация на енергийните доставки набират скорост
Основната енергийна компания на Виена Wien Energie заяви този месец, че ще се откаже от руския газ от 2025 г.
Но рискът от енергиен срив надвисна, след като Украйна заяви, че няма да удължи споразумението с „Газпром“, което изтича в края на 2024 г., по силата на което руски газ се пренася до Австрия.
Рязко спиране на руските доставки вероятно ще доведе до повишаване на цените на едро на газа с около 20% за период от два до шест месеца, каза Валтер Болц, бивш ръководител на регулатора за комунални услуги E-Control.
Австрия може да се справи, твърдят служители, като посочват неотдавнашно проучване, поръчано от правителството. В него се изтъква, че вносът през Италия и Германия, както и резервите на страната могат да покрият нуждите ѝ.
Политиците са нетърпеливи да стимулират търсенето или да намерят допълнителни ресурси, за да стимулират растеж на икономиката. АСП и АНП обещават намаляване на данъците, а лявоцентристките социалдемократи, които заемат трето място в социологическите проучвания, предлагат данъци върху богатството и наследството.
„Австрия е най-добрият пример за това какво се случва, ако инфлацията е прекалено висока и какви са негативните последици“, каза Гюнтер Дойбер, главен икономист в „Райфайзен банк“. „Ако сте неконкурентоспособни по отношение на разходите и заплатите, хората спират да инвестират, става по-малко привлекателно да се произвежда в Австрия.“
(БТА)