Ситуацията, която Марио Драги описва в доклада си, не е изненада за никого, тъй като брутният вътрешен продукт в Европа изостава спрямо този в САЩ, като разликата е 30%. Това се обяснява с по-ниската производителност на Европа, което води до по-ниски разполагаеми доходи и по-ниско потребление и стандарт на живот. Това каза Красимир Йорданов, портфолио мениджър в Sky Asset Management, в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria.
Събеседникът коментира дългоочаквания доклад на бившия гуверньор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, който посочи, че Европейският съюз се нуждае от значителни допълнителни инвестиции, за да може да бъде геополитически релевантен на държави като Китай и САЩ.
Според Йорданов пазарите трябва да са по-отворени, а това става с по-малко регулации. Проблемите на Европа идват в голяма степен от свръхрегулациите в технологичния сектор. Опитите да се намали неравенството доведе до един по-нисък и забавен растеж, посочи той. И допълни, че Драги е прав, че бюрокрацията трябва да се намали.
„Регулаторите трябва да спрат да създават пречки пред сливанията и придобиванията на компаниите, което им помага да стават лидер на световния пазар. Например в САЩ има компании, започнали от нулата, които сега са на стойност трилиони. В Европа се наблюдава обратната тенденция“, каза гостът в предаването.
Той отбеляза, че технологичните компании в САЩ притежават огромни ресурси, с които европейският бизнес не може да се конкурира, но е добре, че поне по отношение на роботиката в Европа иновациите продължават.
Емитирането на общ дълг няма да помогне, ако няма реформи, посочи също Йорданов относно предложението на Драги. „Има какво да се желае и по отношение на единния пазар. Това е причината да е нужна общоевропейска политика за финансиране на отбраната, дигитализацията и декарбонизацията“, заяви той.
Според Красимир Йорданов частният сектор би се включил и подпомогнал много от предложенията на Драги. Нужно е обаче да има предвидима среда и ясни правила.
„Посоката на развитие се задава от отделните страни, а тук е нужен единен подход. Основният риск обаче продължава да бъде негативният демографски профил, което е пречка пред постигането на социална стабилност. Това означава производителността на Европа да продължи да намалява“, коментира гостът.
Още може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
преди 1 месец Ти всичко това е очевидно вярно. САЩ не са подпомагали NVIDIA. Обаче най-големия страх на бюрократите е хората да не разберат, че и без тях може. Затова няма да пуснат кокала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Преди 3 дни новина - "Върховният съд на Европейския съюз във вторник отхвърли последното съдебно оспорване на Apple срещу заповед от изпълнителната комисия на блока да изплати 13 милиарда евро, или еквивалента на повече от 14 милиарда долара, неплатени данъци на Ирландия, слагайки край на дългогодишния спор ."Това е добрата част от бюрокрацията. не може само Щатите да ни доят. а такива мегакомпании само ЕС може да ги санкционира, сама държава не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец крайно време беше МДраги да представи сметката за спасяването на еврото от самия него преди няма десетилетие - на "всяка цена " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "...в САЩ има компании, започнали от нулата, които сега са на стойност трилиони.." И то някои от тях съвсем скоро дори не съществуваха.Например Nvidia които са създадени през 1993. Или Гугъл,които са от 1998.Или Мета(фейсбук) които са от 2004...ЕС няма нужда да инвестира 800 млрд.Това от което има нужда , не струва почти нищо в парични знаци,Радикална реформа в задушаващата бизнессреда и по-малко правомошия в ръцете на унищожителния бюрократичен апарат в Брюксел, това му трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар