IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС ще продължи да се сблъсква с високи цени на електроенергията до 2050 г.

Тежката бюрокрация и липсата на изградена верига на доставки за зелените индустрии подкопава усилията на блока да предлага достъпна енергия за своите индустрии

11:00 | 04.07.24 г. 7
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) все още трябва да се справя с по-високи цени на електроенергията от САЩ и Китай дори при реализирането на най-оптимистичния сценарий за достигане на въглеродна неутралност поради нарастващото търсене и свързаните със сектора недостатъци, предупреждава бизнес лоби на блока, цитирано от Bloomberg.

Проучване, поръчано от BusinessEurope, показва, че разходите за производство на електроенергия в ЕС все още ще бъдат поне с 50% по-високи, отколкото в САЩ и Китай до 2050 г. при „управляван сценарий“, при който целите за климата се постигат без големи проблеми. Един „разочароващ преход“, при който ключовите политики претърпяват забавяне след средата на века, може да доведе до три пъти по-високи разходи, отколкото тези в САЩ и Китай.

„Това ще постави европейските компании в сериозно конкурентно неизгодно положение спрямо тези ключови държави, поради което се нуждаем от извънредни действия на ниво ЕС“, изтъква Маркус Байрер, генерален директор на BusinessEurope. „Осигуряването на енергия на конкурентни цени ще бъде от основно значение за запазването на индустриалната база на Европа“, категоричен е той.

ЕС плаща значително повече за енергия в резултат на зависимостта си от вноса – ситуация, влошена от нахлуването на Русия в Украйна и намаляващите доставки на газ от Москва. Това породи опасения, че Вашингтон и Пекин могат да подкопаят Европа, когато става въпрос за захранване на традиционни индустрии, като производството на стомана, или иновативни сектори за чисти технологии като вятърните турбини и електромобилните батерии.

Намаляването на енергийните разходи е един от основните приоритети за ръководителите на големите индустриални компании в Европа. Политиците превърнаха конкурентоспособността при възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в един от крайъгълните камъни за следващата Европейска комисия (ЕК), но компаниите казват, че се сблъскват с тежка бюрокрация.

Един от ключовите инструменти на ЕС е Механизмът за коригиране на въглерода на границите (CBAM), който налага данък върху вносните стоки в зависимост от въглеродното им съдържание. Ако това се окаже неефективно в подпомагането на индустрията на блока, BusinessEurope казва, че законодателите трябва да преразгледат постепенното премахване на безплатните въглеродни квоти за производителите.

Лобито също така препоръчва по-голяма интеграция на възобновяеми и нисковъглеродни енергийни източници в целия блок, изграждане на верига на стойност на водорода, рационализиране на процеса на издаване на разрешителни и насърчаване на декарбонизацията чрез стимули от страна на търсенето.

BusinessEurope включва основните бизнес лобита на всяка държава членка на блока плюс Великобритания. Проучването, публикувано в четвъртък, е разработено с икономическата консултантска фирма Compass Lexecon.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 04.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Dani_2077
преди 5 месеца
Е, усилията на фон Дер Лайен за тази изсмукана от пръстите Зелена сделка, и приноса на Меркел със затварянето на АЕЦ-и в Германия до какво да доведе ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
wart
преди 5 месеца
Човек колко трябва да е *** , ***...умен , слабоу..мен за да не разбере, че лишавайки се от евтините Руски енергийни ресурси тя Европа само за няколко години ще загуби конкурентосpособност си. Нашите лицемерни предатели как в статиите си казваха " Европа си извоювала независимоста си от Русия , как е станала свободна и независима " .? За това нормален човек не може да намери думи , за да се изрази . Америка разрушава Европейската икономика както те ,така и нашите предатели се радват. ? Ка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
0pk
преди 5 месеца
Как така високи? Зелкича каза, че тока вече е на нула стинки поради безплатния му добив в целия развит свят! Е сега отивам на сайта на ЕСО, да си поръчам два килограма за вкъщи. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
evlogi
преди 5 месеца
За изход от ситуацията умниците от Bloomberg призовават за ускоряване и задълбочаване на същите тези политики, които доведоха до тази ситуация. Блестящо, пичове.Давайте все така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още