Следизборната ситуация в България и Европейския съюз дава повод за много изводи, като в кампаниите се наблюдаваше отказ от страна на кандидатите за обсъждане на глобалните теми, икономиката и геополитическите трусове. Този коментар в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria направи икономистът доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.
Той прогнозира, че у нас по-скоро ще бъде формирано правителство. „В Европейския парламент може би ще наблюдаваме тройна коалиция, която да отговори на алармите в ЕС", очаква икономистът. „Ако разговорите за превръщането на ЕС във федерация продължат и постигнат евентуален успех, то ще видим намаляване на централното планиране на ниво съюз. И когато се появи дадена идея за регулации на цели сектори, то прилагането ѝ в по-голяма степен ще бъде оставяно на националните правителства", коментира той.
Станчев е на мнение, че засиленото коментиране на Зелената сделка създава икономически пречки пред ЕС и партньорите му, и понижава конкурентоспособността на блока.
По думите му регламенти като данъците за въглероден диоксид са неприложими в предложения модел. „Това не значи, че амбициозните цели на ЕС в зеления преход не могат да бъдат забавени или стопирани“, посочи икономистът.
Според него макроикономически ситуацията в България изглежда добре, но смята, че основният проблем е свързан със сивия списък относно прането на пари. Той обясни, че ако страната не излезе от него, ще бъдат вдигнати лихвените проценти, което би намалило конкурентоспособността на бизнесите и би забавило изравняването на доходите със европейските.
„Друг проблем, заради който чуждестранните инвестиции заобикалят България, е свързан с върховенството на правото. Дори при добри закони те не се прилагат“, обърна внимание икономистът.
Красен Станчев посочи, че има нужда от отдръпване на държавата от икономиката, нещо което липсва в последните години. Той подчерта, че политиците нямат доверие на хората и затова не предлагат дългосрочни решения, а провеждат популистки кампании с водещ мотив за миналото.
„Пазарът на труда у нас е склерозирал, като липсва допир между нуждите му и кадрите, излизащи от образователната система. Друг проблем пред пазара е и негъвкавото трудово право, и Кодексът на труда е един от проблемите да не се запълват работните места“, изброи икономическите предизвикателства той и добави, че съществува проблем и със силното влияние на профсъюзите.
Станчев смята, че бъдещите приоритети на евентуално правителство би трябвало да започнат от подкрепа за Украйна, като там, според него, се крият и много икономически фактори за България.
„Също така трябва да бъдат премахнати привилегиите на осигурилите се в държавното осигуряване. Обществените поръчки са друго, над което трябва да се работи, тъй като осъществилите се без конкурс обществени поръчки у нас са три пъти повече от средното за ЕС“, настоява икономистът.
Защо някои партии се отъждествиха с народа, без да представляват народната воля? Защо някои закони и регламенти ще създадат проблеми на ЕС да търгува със световни икономики? Ще застане ли начело на ЕС Урсула фон дер Лайен? Отдалечават ли се еврозоната и сухопътният Шенген?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 6 месеца До: Куххия, ама верно ли си можел да правиш изводи? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D, Тази сложна дейност не ти върви, получава се някаква поввърня. Пък аз си мислех, че затъваме във фон дер лайнерсското блато! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца тия извода ги направих още преди 15г... от тогава само затъваме в рускогерберското блато отговор Сигнализирай за неуместен коментар