Най-малко половината от хората по света, включително и във водещите икономически държави, споделят, че изпитват високи нива на стрес, що се отнася до техните лични финанси. Те разкриват още, че инфлацията е една от основните причини за това.
Данните са от изследване на компанията SurveyMonkey сред 4342 души, цитирано от CNBC. Изключително голям брой от анкетираните признават, че изпитват повече притеснения за парите, с които разполагат, спрямо родителите си. Те също така са песимисти относно финансовото бъдеще на децата си.
В САЩ, Австралия, Испания и Мексико близо 70 на сто от пълнолетните казват, че са „много или донякъде“ стресирани по темата за парите. Процентът пада до 63 на сто в Обединеното кралство и до 57% в Германия. Над половината жители на Швейцария обаче, общо 55 на сто, имат същата нагласа. Близо половината от хората в Сингапур и Франция не се чувстват стабилни в материално отношение.
Между половината и 2/3 от жителите на изброените държави смятат, че принадлежат към средната класа, с изключение на Обединеното кралство, където към тази група се самопричисляват 37 на сто от запитаните. И въпреки че обикновено представителите на средната класа са смятани за финансово стабилни, между 45% и 62% от хората, които твърдят, че са част от нея, признават, че живеят „от заплата до заплата“.
Приблизително половината от възрастните в Австралия, Германия и Обединеното кралство посочват, че се чувстват по-зле по отношение на парите спрямо преди пет години, става ясно от данните на SurveyMonkey. В същото време единствено хората в Сингапур и Мексико са по-склонни да кажат, че живеят по-добре финансово от родителите си.
Най-често посочваната причина за тревога е инфлацията. След нея се нареждат проблеми като липса на спестявания, икономическа нестабилност и нарастващи лихвени проценти.
„Здравето на глобалната икономика, макар и замъглено в някои области, не се отразява във възприятията на обикновения човек. Въпреки доброто представяне на икономиката като цяло, приблизително половината от пълнолетните в страните по цял свят, които сме изследвали, са стресирани за личните си финанси“, коментира изследването Ерик Джонсън, главен изпълнителен директор на SurveyMonkey.
Глобалният икономически растеж се забавя, но повечето развити страни избегнаха рецесиите, които бяха прогнозирани на фона на висока инфлация и повишаващите се лихвени проценти. Пазарите на труда се оказаха устойчиви, но многобройни проучвания показват мрачни настроения сред потребителите, които бяха силно засегнати от покачването на цените на битовите стоки и услуги.
преди 7 месеца Финансовата култура трябва да е задължителна : 1) диверсификация (разкрива позитивите) ; 2) стратегия (умножава възможностите); 3) наблюдателност .. Тези черти са полезни за всички ни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Буда е казал. че за да бъдеш истински щастлив, има два варианта - или да имаш всичко, или да нямаш нищо. Понеже първото не е възможно, остава второто - да си гол *** и да свириш като щурец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца значи имат... притесняваш се за неща които имаш! :):) На колко от тях им пука колко струва сервизното обслужване на ламборджини или частен самолет? или пък ако нямаш лев в джоба, пука ли ти колко е инфлацията ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар