Изминалата 2023 г. беше най-топлата в историята на метеорологичните наблюдения – с 1,46°C над средното спрямо периода 1850 – 1900 г. Всеки месец от юни насам е бил рекордно топъл в световен мащаб по данни на агенцията "Коперник". Разликата между 2023 г. и предишните две рекордно топли години – 2016 г. и 2020 г., е значителна. Основните причини за този рекорд са предизвиканите от човека климатични промени и явлението Ел Ниньо. Според повечето учени има пряка връзка между повишението на световната температура и нарастването на честотатаи силата на този тип явления. 2023 г. беше белязана от множество екстремни метеорологични явления, включително и в България, пише в обзорна статия* на „Климатека“ за най-съществените метеорологични екстремни явления от изминалата година.
Кои бяха най-опасните случаи на екстремно време през 2023 г.?
Циклонът “Даниел” беше най-трагичното метеорологично явления през годината
Средиземноморският циклон “Даниел” причини наводнения в Гърция, България, Турция, Либия, Египет и Израел през септември. Първоначално циклонът засегна Балканския полуостров и доведе до интензивни валежи и наводнения в района. В село Загора Пелион в Гърция, северно от Атина, на 5 септември беше отчетен валеж от 759,6 мм, а общият валеж между 4 и 8 септември достигна 1096 мм. У нас най-тежко беше засегнато Южното Черноморие, където в село Кости бяха измерени 329 мм в рамките на 16 часа – количество валеж, което обичайно пада в рамките на няколко месеца. Проливните валежи доведоха до наводнения, преливане на реки, свлачища, разрушаване на плажове и инфраструктура, като например срутването на моста по пътя между Царево и Ахтопол, както и причиниха смъртта на 15 души в Гърция и на 4 души в България.
В следващите дни “Даниел” придоби характеристики, подобни на тези на тропически циклон, като максималната скорост на ветровете достигна до 85 км/ч, което съответства на тропическа буря по скалата на Сафир-Симпсън. Придвижвайки се на югоизток, циклонът достигна до Либия, където бяха предизвикани най-значителните щети. Екстремните валежи засегнаха либийското крайбрежие и близките планини, като в Либия бяха потвърдени 4345 смъртни случая, а 8500 души бяха обявени за изчезнали. Близо 43 000 души са били разселени в Североизточна Либия вследствие на бурята.
Циклонът “Даниел” причини щети за над 20 млрд. щатски долара, което го прави най-скъпият циклон в историята извън зоната на Северния Атлантически океан.
Проявата на циклони като “Даниел” е станала с 50 пъти по-вероятна поради повишението на глобалната температура според оценка на експертната група World Weather Attribution.
Циклонът “Фреди” пък е един от най-дълго продължилите тропически циклони в метеорологичната ни история. Той се формира на 6 февруари северозападно от Австралия, премина два пъти над Мадагаскар и Мозамбик и на 11 март окончателно навлезе над сушата в Мозамбик и Малави, където отслабна и се разпадна. По време на своя пик на 21 февруари поривите на вятъра достигнаха до 270 км/ч, което съответства на тропически циклон от 5-та степен. Основните последици от циклона бяха причинени от наводненията по време на последното навлизане над сушата в Мозамбик и Малави, когато паднаха изключително интензивни дъждове (до 672 мм в Мозамбик). Общият брой на загиналите достигна над 1400 души.
“Фреди” е третият по смъртоносност циклон в историята в Южното полукълбо, както и циклонът с най-много цикли на отслабване и усилване.
Интензивните и продължителни горещи вълни
През 2023 г. в различни части на света имаше много сериозни горещини. Сред най-значимите бяха двете поредни интензивни и продължителни горещи вълни в Южна Европа и Северна Африка през втората половина на юли. Те бяха наречени от медиите “Цербер” и “Херон”.
Италия беше особено засегната, като на 24 юли беше измерена максимална температура 48,2°C в селищата Лотзорай и Йерзу на остров Сардиния, което е само с 0,6°C под европейския рекорд, поставен на остров Сицилия през 2021 г. Сред местата с рекордно високи температури бяха Тунис, Тунис (49°C на 24 юли), Тирана, Албания (43°C на 25 юли), Агадир, Мароко (50,4°C на 11 август) и Алжир, Алжир (49,2°C на 23 юли). Екстремните горещини обхванаха Югоизточна Европа през юли, а в края на август и началото на септември горещините засегнаха Западна и Централна Европа. Все още няма окончателни данни за жертвите от горещите вълни през 2023 г., но е известно, че в резултат от горещите вълни през 2003 г. в Европа са починали над 70 000 души.
Източник: Bloomberg
На много места в Южна Франция, Северна Испания и Западна Швейцария бяха поставени рекорди, например в Тулуза температурите достигнаха до 42,4°C на 19 август. През лятото се наблюдаваше и голяма активност на горските пожари, особено в Гърция. В края на август и началото на септември пожарът в Североизточна Гърция, който изпепели 93 000 хектара, беше обявен за най-големия пожар, наблюдаван някога в Европейския съюз.
Горещи вълни причиниха рекордно горещо време и в Северна Америка и Китай. В Долината на смъртта беше отчетена температура от 53,3°C, като на 17 юли през нощта бяха измерени температури над 45°C, а в град Финикс бяха отбелязани рекордните 9 дена, през които минималната температура не падна под 32,2°C.
На 16 юли в Китай беше подобрен рекордът за най-високата температура в страната – 52,2°C в района на град Санбао.
Ако нямаше климатични промени, такъв тип гореща вълна би се случила веднъж на 250 години в Китай, а наблюдаваните аномалии в САЩ и Южна Европа биха били практически невъзможни според оценка на World Weather Attribution.
Тропическият циклон “Моча” е най-интензивният циклон, наблюдаван някога в северната част на Индийския океан наравно с циклона “Фани” през 2019 г., като по време на пика си достигна до пета категория с максимални 1-минутни постоянни ветрове от 280 км/ч. Той се формира на 11 май на северозапад от остров Суматра и достигна сушата близо до границата между Бангладеш и Мианмар на 14 май.
“Моча” предизвика разселване на около 1,7 млн. души и доведе до смъртта на 435 души в засегнатите райони в Шри Ланка, Индия, Бангладеш и Мианмар.
При пожарите в Канада изгоряха около 5% от общата горска площ в страната
Сезонът на горските пожари в Канада беше най-интензивният в историята на страната със значително по-голям обхват от която и да е била предишна година. Значителната пожарна активност започна в края на април, нарасна през много топлия и сух май и продължи през цялото лято и началото на есента. Към 15 октомври изгоряла площ в национален мащаб беше 18,5 млн. хектара, което е над 6 пъти повече от средния 10-годишен период (2013 – 2022 г.) и далеч над предишния сезонен рекорд от 7,1 млн. хектара през 1995 г.
Пожарите доведоха и до значително и широко разпространено замърсяване с дим, особено в гъстонаселените райони на Югоизточна Канада и североизточните части на Съединените американски щати през първата половина на юни. Пожарният дим достигна и до Западна Европа. Шест смъртни случая са пряко свързани с пожарите, въпреки че все още предстои да се направи пълна оценка за последиците от дима върху здравето.
Пожарни сезони с такъв интензитет са станали поне 7 пъти по-вероятни поради климатичните промени, докато до края на юли пожарите в района Квебек са били с 50% по-интензивни според World Weather Attribution.
Застудяването в Афганистан
Сред най-смъртоносните явления беше рязкото застудяване в Афганистан в началото на януари миналата година. Тогава в страната починаха над 160 души, след като температурите се понижиха до -34°C по време на най-студената зима в страната от 15 години насам. Загинали са и близо 80 000 селскостопански животни. Студът беше съчетан със снеговалежи, виелици, които доведоха до редовни прекъсвания на електрозахранването.
Наводненията в Китай
През лятото на 2023 г. в Китай бяха регистрирани безпрецедентни наводнения вследствие на интензивни валежи от мусонния сезон и преминаващи тайфуни. От 29 юли насам поне 16 града и провинции в Североизточен Китай преживяха рекордни валежи и наводнения вследствие на тайфуна “Доксури”, петият тайфун в Тихия океан през 2023 г. В Пекин паднаха най-силните валежи от 140 години насам, като само за 83 часа дъждовете надхвърлиха 60% от дъждовете за една типична година.
Август донесе още екстремни дъждове и тайфуни, като в много райони от страната имаше внезапни наводнения и кални свлачища, което постави под огромен натиск земеделието и инфраструктурата.
Източник: Bloomberg
На 2 септември тайфунът “Саола” достигна до Южен Китай, като предизвика евакуацията на повече от 880 000 души.
На 7 септември в Хонконг падна рекорден валеж, като Обсерваторията на Хонконг регистрира повече от 158 мм дъжд между 23:00 ч. и полунощ, което е най-високото почасово количество валеж в рамките на един час от началото на метеорологичните наблюдения в града през 1884 г. според китайското правителство.
Засушаване в Африканския рог
Дългосрочната суша в Големия африкански рог от последните години беше прекъсната от проливни дъждове в началото на дъждовния сезон (април – юни) за част от района. През 2023 г. беше регистриран за шести пореден път отсъстващ дъждовен сезон. В целия Африкански рог метеорологичните явления са довели до разселването на 1,4 млн. души (към юни 2023 г.), в допълнение към 2,7 млн. души, разселени от петте предишни последователни сезона на суша. Засушаването намали капацитета на почвата да абсорбира вода, което увеличи риска от наводнения, когато дъждовете започнаха през април и май.
Сушата продължи в по-голямата част от района на Африканския рог. Метеорологичните условия имат неблагоприятно въздействие върху селскостопанското производство и се очаква да бъде отчетено намаление на производството на зърнени култури 2023 г. в сравнение с 2022 г.
Засушаване от такъв тип в региона е малко вероятно, ако светът не се беше затоплил с 1,2°C според анализ на World Weather Attribution.
Каква е човешката и икономическата цена на тези явления?
Явления, като изброените по-горе не изчерпват наблюдаваните екстремуми от изминалата година. През февруари 2023 г. в Чили изгоряха над 430 000 хектара земи, вследствие на пожари, причинени от необичайно горещото и сухо време. Пожари през лятото имаше и на Хавайските острови, а наводнения с човешки жертви също така се случиха в Пакистан и Филипините.
Продължителна гореща вълна, обвързана с климатичните промени, беше наблюдавана в Южна Бразилия, Пaрагвай и Северна Аржентина през месец септември в началото на пролетта на Южното полукълбо, когато температурите достигнаха над 40°C. Вероятността за такъв тип явление е нараснала поне 100 пъти според World Weather Attribution.
Летните горещи вълни глобално струваха около 0,6% от световния БВП по предварителна оценка на Алианц.
Интересен е докладът на Christian Aid – “Counting the cost 2023”, в който е направена оценка на икономическата цена на 20 бедствия от изминалата година. Щетите на глава на населението в засегнатите райони възлизат на 4000 долара в Хавай вследствие на пожарите и до 9 долара в Перу поради наводнения. Оказва се, че щетите са по-високи в по-богатите страни поради по-високия стандарт на живот и по-лесните оценки на цените на застраховките. От друга страна, много повече хора са засегнати в сравнително по-бедни страни, а именно там икономическата цена, съпоставена като “процент от БВП” и “БВП на глава на населението”, е най-висока.
В същото време броят на принудително разселените хора в света е достигнал над 114 милиона души към октомври 2023 г., като само за периода май – октомври е нараснал с 4 млн. души. Повечето от хората са от бедни страни, по-засегнати от климатичните промени, което ги прави още по-уязвими.
*Автор на статията е Николай Петков, Климатека
преди 11 месеца До: cyclop луд, това не е метеорологично явление, а и се случи през 2022... чети тия книги дето ги имаш, не ги ползвай за тоалетна хартия :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Steamy Relationships: How Atmospheric Water Vapor Amplifies Earth's Greenhouse Effect... Water vapor is Earths most abundant greenhouse gas. Its responsible for about half of Earths greenhouse effect the process that occurs when gases in Earths atmosphere trap the Suns heat. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Tonga Eruption Blasted Unprecedented Amount of Water Into Stratosphere. underwater eruption of the Hunga Tonga-Hunga Haapai volcano on Jan. 15, 2022https://***.nasa.gov/centers-and-fac...-stratosphere/... The eruption of the Hunga Tonga-Hunga Ha'apai volcano on 15 January 2022 produced the largest underwater explosion ever recorded by modern scientific instruments, blasting an enormous amount of water and volcanic gases higher than any other eruption in the satellite era. отговор Сигнализирай за неуместен коментар