Климатичните промени, задълбочаването на въоръжените конфликти, растящото дългово бреме и свиването на международната подкрепа ще ускорят хуманитарните кризи в света през 2024 г., сочат данни на Международния комитет за спасение (IRC), цитирани от Ройтерс.
В доклада си за извънредните събития, които трябва да бъдат наблюдавани през 2024 г., базираната в Ню Йорк организация посочва 20 страни, главно в Африка, които са изложени на най-голяма опасност от задълбочаване на хуманитарното положение догодина.
Докладът е публикуван, след като броят на хората, нуждаещи се от хуманитарна помощ тази година, нарасна до 300 млн. души, а хората, принудени да напуснат дома си, се увеличиха до 110 млн. души.
„Това са най-лошите от всички времена“, коментира ръководителят на IRC Дейвид Милибанд в комюнике и призова за повече внимание върху приспособяването към климата, засилване на ролята на жените, банкиране на принципа „хората на първо място“, подкрепа за принудително напусналите домовете си хора и действия за ограничаване на безнаказаността.
Судан е на първо място в списъка на IRC с извънредни ситуации, които трябва да бъдат наблюдавани, следван от окупираните палестински територии и Южен Судан.
След тях са девет страни от Субсахарска Африка, Мианмар и Афганистан в Азия, Сирия, Ливан и Йемен в Близкия изток, Украйна в Европа, Еквадор в Южна Америка и Хаити в Карибския регион.
Тези 20 територии съставляват около 10% от населението на света, но в същото време 86% от хуманитарните нужди в световен план, 70% от принудително напусналите дома си хора и все по-голям дял от хората, живеещи в крайна бедност и изправени пред климатични рискове, отбелязва IRC.
Судан, който не беше включен миналата година, оглави класацията, тъй като мащабни градски военни действия срещат „минимално международно внимание“, отбелязва организацията. Палестинската територия в Газа влиза в 2024 г. като най-смъртоносното място в света за цивилното население.
Макар че някои африкански страни постигат бързо подобряване на жизнения стандарт, конфликти, преврати и бедност растат с „тревожни темпове“, коментира IRC, а климатичното явление „Ел Ниньо“ застрашава с екстремни климатични условия.
Еквадор, където се намират много венецуелски бежанци, влиза в списъка за първи път, тъй като нарастването на насилствените престъпления, които държавата до голяма степен отдава на наркотрафика, задълбочава икономическите последици от пандемията и климатичните рискове.
В същото време IRC счита, че близо половината от населението на Хаити се нуждае от хуманитарна помощ и допълва, че е малко вероятно възможни усилия на ООН за подпомагане на полицията в борбата с мощни въоръжени банди да подобрят значително условията догодина.
преди 1 година До: khao ти пък кого си развъдил, при тебе и *** не виреят навярно. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година нормално, след като ги развъдихме като зайци без да мислим за бъдещето... очаквам следващото поколение да живее в някакъв cyber punk! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар