Европейската комисия (ЕК) започна разследване на субсидията, която Китай предоставя на местните производители на електромобили. Комисията разполага с девет месеца да завърши разследването си от момента на задействане на процедурата. Това може да доведе до вдигане на митата за внос на автомобили от Китай, а от посещението на Ким Чен-ун в Русия и двете страни извличат ползи. Този коментара в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи Мариана Трифонова, програмен директор и старши анализатор в Института за икономическа политика.
Според нея е трудно да се даде категоричен отговор за това дали има основи за подобно разследване. Тя припомни, че подобна ситуация се разви и през 2013 г., когато ЕС предприе антидъмпингова процедура за соларните панели. Разликата е, че в момента разследването е за субсидиите зад производството на автомобилите.
ЕК разполага с девет месеца от момента на започване на процедурата за провеждане на разследването, след което трябва да прецени дали има нужда от въвеждане на временни мита, а до 13-тия месец митата трябва да бъдат окончателно фиксирани.
„Практиката показва, че обикновено това би довело до увеличаване на митата от порядъка на 10% и 20%, посочи Мариана Трифонова. – В момента митата за внос на автомобили от Китай са около 10%, което е значително по-ниско от митата в други пазари, като този в САЩ и Япония.“
Тя предположи, че друг подход на ЕК може да бъде подкрепата за местните производители, като засили европейската екосистема на континента. Анализаторът обясни, че при ситуацията в момента за европейските производители е по-изгодно да установят фабрики в Китай и от там да бъдат внасяни продукти за Европа. „Това е най-геополитическия казус, който до сега сме виждали в историята на тези търговски спорове“, потвърди Трифонова.
По думите ѝ ситуацията на Германия е интересна в този казус, защото германските автопроизводители са едни от най-засегнатите от китайската конкуренция, но производствата им и експозицията на китайските пазари е много голяма и те се опасяват от ответни действия на Китай. „Това е предпоставка за предпазливостта на страната към казуса“, обясни Трифонова.
Ситуацията ще бъде в центъра на внимание с предстоящата среща на високо равнище между ЕС и Китай на 25 септември.
Какви са ползите от срещата на Ким Чен-ун с Путин в Русия и излизането на двамата лидери на международната сцена?
Целия коментар гледайте във видео материала на на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.