Печалбата на френската енергийна компания Engie SA се свива с 24% през второто тримесечие спрямо първите три месеца на годината на фона на пониженото търсене на енергия след меката зима, съобщава Ройтерс.
Печалбата на концерна преди лихви и данъци достига 2,9 млрд. евро спрямо 3,8 млрд. евро за първото тримесечие. През второто тримесечие на 2022 г. тя възлиза на 1,8 млрд. евро.
Въпреки че цените на газа и електроенергията се понижиха спрямо върховете от 2022 г., Engie и нейните европейски конкуренти продължават да се възползват от договорите, подписани с клиенти по време на енергийната криза за осигуряване на доставките.
Компанията добави нов капацитет за производство на зелена енергия в Европа и Латинска Америка, като други подобни съоръжения се намират в процес на изграждане.
Engie затвърди прогнозата си за цялата година, след като я коригира в посока нагоре в края на юни.
„През първото полугодие Engie отчете много силно финансово представяне, водено от развитието на нашите дейности за възобновяема енергия и резултатите от нашия бизнес за управление на енергията в контекст, който все още се характеризира с висока ценова волатилност“, изтъква главният изпълнителен директор Катрин Макгрегър, цитирана от Bloomberg.
По-рано тази седмица германската компания за енергийни услуги EON SE повиши целите си за печалбата за 2023 г., а държавната френска група Electricite de France SA се върна към рентабилност през първото полугодие.
При Engie резултатите са подкрепени от приходите от глобалното ѝ звено за енергиен мениджмънт, известно като Gems, което доставя електроенергия и газ на индустриални клиенти. И все пак падащите цени и намаляването на волатилността ще ограничат печалбата в този бизнес през втората половина на годината, изтъква главният финансов директор Пиер-Франсоа Риолачи. Той заяви, че очаква по-ниски печалби от водноелектрическите централи и от съоръженията, използващи газ.
Engie предупреди по-рано, че печалбата ѝ ще пострада от еднократен ефект в размер на 4,4 млрд. евро заради споразумението с белгийското правителство за удължаване на експлоатационния живот на ядрените реактори Tihange 3 и Doel 4, които трябваше да бъдат затворени до 2025 г.
Това споразумение, финализирано на 21 юли, включва прехвърляне на двата реактора в съвместно предприятие с правителството и плащане за освобождаване на Engie от бъдеща отговорност за ядрените отпадъци и извеждането от експлоатация на съоръженията.
Еднократният ефект води до нетна загуба за Engie в размер на 800 млн. евро за полугодието.
Компанията спря да включва ядрената енергия в отчетите си тази година, подчертавайки стратегията си за излизане от бизнеса и фокусиране върху основните активи: доставка на природен газ и инфраструктура, като печалбите подхранват растежа при възобновяемите енергийни източници.