IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Докъде могат да стигнат САЩ и Китай в ескалацията на напрежението

Китайски боен кораб пресича пътя на американски военен кораб, китайски изтребители прелитат опасно близо до американски бойни самолети

08:07 | 09.06.23 г. 7
Автор - снимка
Създател
Снимка:  EPA/WU HONG
Снимка: EPA/WU HONG

От дни американските новинарски канали въртят едно видео: китайски военен кораб пресича курса на американски такъв на разстояние от около 140 метра. За кораби, които се движат с пълна скорост, това е опасна близост. Преди този инцидент китайски изтребител пък прелетя опасно близо до американски самолет, припомня германският държавен тв канал ARD, цитиран от DW. 

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби нарича поведението на Пекин "непрофесионално и неприемливо". По думите му не е нужно много, за да се стигне до грешка, която може да нарани някого.

Няма нужда от агресивни реакции

САЩ по никакъв начин няма да прекратят разузнавателните си операции в Южнокитайско море и около Тайван, уточнява Кърби. "Ние извършваме операции в международното въздушно пространство и в открито море. Няма причина китайската армия да реагира агресивно", коментира още говорителят. 

В САЩ неразбирането на поведението на Китай е повсеместно, пише ARD. Ричард Хаас например, който е председател на мозъчния тръст "Съвет за международни отношения", казва пред американския телевизионен канал MSNBC, че не разбира защо Китай подхожда по този начин. "Освен ако не мислят, че могат да ни принудят да се изтеглим от района, като повишават нивото на риск".

Пекин гледа на Вашингтон като на провокатор

Инцидентите от последните седмици показват, че освен икономическото съперничество между САЩ и Китай, такова има и във военно отношение, отбелязва ARD. Години наред Вашингтон се стреми към доминантно военно присъствие в Тихоокеанския регион. Те искат да запазят статуквото възможно най-дълго и смятат, че то е застрашено от трупането на оръжие от Китай и вербалните заплахи срещу Тайван от страна на ръководството в Пекин.

От китайска гледна точка ситуацията е много различна. Китайското самочувствие е нараснало неимоверно в резултат на икономическата и нарастващата военна мощ, пише ARD. За Пекин Вашингтон е провокаторът, като американски военни кораби и изтребители многократно се приближават до китайска територия.

Никаква комуникация

Проблем представлява и липсата на комуникация. Откакто САЩ свалиха китайски шпионски балон над своя територия, посещение на държавния секретар Антъни Блинкен беше насрочвано няколко пъти, но така и не се състоя. На конференция по сигурността в Сингапур американският министър на отбраната и китайският му колега си стиснаха ръцете, но от САЩ съобщиха, че китайската страна е отказала да води разговори.

Началникът на кабинета на САЩ Марк Мили също заяви в интервю за CNN, че не е разговарял с колегата си в Пекин от осем месеца. В отговор на предупрежденията на някои специалисти за предстояща военна ескалация между САЩ и Китай, Мили заяви: "Лично аз не мисля, че войната между САЩ и Китай е неизбежна". Двете държави все пак се конкурират, отбелязва ARD "За да остане така, страните трябва да разговарят помежду си. В условията на криза трябва да има възможност за деескалация".

Липсват утвърдени канали за комуникация

Този сценарий изглежда е най-притеснителният за САЩ в момента - да има грешка в комуникацията, която да предизвика сблъсък на кораби или самолети, които да резултират в пострадали или загинали. Утвърдени канали за комуникация липсват. При това положение, ако и двете страни продължават да се стремят да демонстрират надмощие, може да се стигне до ескалация, пише германската обществено-правна медия.

За да предотврати подобен сценарий, Кърби се опитва да демонстрира желанието на Вашингтон да възстанови комуникацията - и то на най-високо ниво. "Президентът Байдън ще проведе разговор с президента Си Дзинпин, когато дойде времето за това и със сигурност ще адресира предизвикателствата в отношенията ни, но също и възможностите, които са пред нас и по които искаме да работим”, каза говорителят на Пентагона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:07 | 09.06.23 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 1 година
До: andy ба ли го.. те и двете неща не съществуват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
doba
преди 1 година
До: melon, Лимоне, ами те пробваха, ама т.н. събития на ТянЪнМън(или както се пише) не минаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
andy
преди 1 година
Кое е по-малкото злo - Китайският кoмyнизъм или Амepиkaнckият faшизъм???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
zelka007
преди 1 година
До: melon ... не мисля , че това там е възможно изобщо ... те не са общество изградено от свободни хора ... там винаги , от хилядолетия , е имало тежка бюрократична машина ... освен това са затворена и изолирана държава ... на тях така си им харесва , в момента изживяват златните си години на просперитет ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
melon
преди 1 година
Правилното е да се разкарат комунистите от Пекин и Република Китай да поеме властта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 4
zelka007
преди 1 година
ще се разберат , чайниците са твърде зависими от УСАто ... освен това ККП все пак мисли и за населението си и добруването му ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 6
danchomentata
преди 1 година
Jens Stoltenberg to retire in September: Who would be the next NATO boss?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още