Политическата свобода в страните по света
На въпроса за политическите свободи във вашата страна днес в световен мащаб 42% смятат, че политическите свободи са достатъчни, а 50% - че са недостатъчни.
Най-положителни са оценките в Европа – Швеция (74% „достатъчни са“, 17% „не са достатъчни“, или положителна разлика от +57 пункта), Португалия (74% „достатъчни са“, 23% „не са недостатъчни“) и Швейцария (69% „достатъчни са“, 23% „не са достатъчни“). Изключение правят Обединените арабски емирства (75% „достатъчни са“, 22% „не са достатъчни“).
Държавите с ограничени политически свободи според техните граждани изглежда са Нигерия (13% „достатъчни са“, но 86% „не са достатъчни“), Перу и Либия (с равна отрицателна разлика между дяловете от -69 пункта), Еквадор (-62 пункта), Босна и Херцеговина (-59 пункта) и Сиера Леоне (-50 пункта).
Положителните нагласи доминират в региони като Южна Азия (+18 пункта), ЕС (+14 пункта) и Северна Америка (49% „достатъчни са“, 39% „не са достатъчни“, или +10 пункта), докато негативните нагласи преобладават в Латинска Америка (27% „достатъчни са“, 67% „не са достатъчни“, или -40 пункта), Субсахарска Африка (-39 пункта) и Афганистан (29% „достатъчни са“, 67% „не са достатъчни“).
Данни: Галъп интернешънъл
Нагласи
Жените, по-младите респонденти и обществените слоеве с по-ниски доходи и по-ниско образование, както и по-бедните страни са по-склонни да вярват, че техните политически свободи са недостатъчни – както може да се очаква. Обратното – по-високите възрастови групи, по-образованите и тези с по-високи доходи са по-скоро удовлетворени.
На въпрос за икономическите възможности в тяхната страна днес 29% в световен мащаб смятат, че възможностите са достатъчни, а 64% смятат, че те са недостатъчни. Най-много негативни оценки има в Босна и Херцеговина (6% „достатъчни са“, 92% „не са достатъчни“, образувайки отрицателна разлика от -86 пункта), Аржентина (-84 пункта), Перу (7% „достатъчни са“, 90% „ не са достатъчни“), Нигерия (-82 пункта), Северна Македония (-80 пункта) и Грузия (9% „достатъчни са“, 88% „не са достатъчни“).
Данни: Галъп интернешънъл
Сравнението между регионите разкрива, че само в Северна Америка хората имат леко положително отношение (46% „достатъчни са“, 44% „не са достатъчни“, или +2 пункта). Субсахарска Африка (-62 пункта) и Латинска Америка (-61 пункта) са най-песимистични. Те са следвани от Западна Азия (-58 пункта), Близкия изток и Северна Африка (25% „достатъчни са“, 72% „не са достатъчни“), европейските държави извън ЕС (-46 пункта), Източна Азия и Океания (-25 пункта), ЕС (-21 пункта) и Южна Азия (-5 пункта).
Жените (26% „достатъчни са“, 66% „не са достатъчни“) отново изглеждат по-уязвими от мъжете (33% „достатъчни са“, 62% „не са достатъчни“). Икономиките и хората с ниски доходи очаквано са по-песимистично настроени.
Очакванията за бъдещето изглеждат по-оптимистични от оценките за настоящето по отношение на свободата. 45% от хората по света вярват, че техните политически свободи ще се увеличат през следващите четвърт век. 19% смятат, че политическите им права ще намалеят, а 27% смятат, че ще останат същите.
Най-оптимистичните страни в това отношение са Виетнам (86% очакват, че политическите свободи „ще се увеличават“, а 3% очакват, че „ще намалеят“), Нигерия (80% „ще се увеличат“, 12% „ще намалеят“), Сиера Леоне и Индонезия, Косово и Кот д‘Ивоар.
Някои от регионите, които днес показват най-негативни нагласи, всъщност са сред тези с повече надежда за утрешния ден. Развиващи се региони като Субсахарска Африка и Южна Азия и Източна Азия и Океания са най-оптимистично настроени за своите политически свободи след 25 години. Следва ги регионът на Близкия изток и Северна Африка и Латинска Америка. Най-скептични пък са развитите региони като Северна Америка и ЕС.
„Колкото по-млад, толкова по-оптимистичен” - това изглежда е моделът. Което обикновено означава „без достатъчно пари, все още учещ и по-скоро с надежда“. А по-младите хора не са толкова много в най-богатите страни – обикновено християнски или атеистични – така че такива страни не са сред най-оптимистичните. Да имаш повече за губене очевидно понякога е проблем за някои страни. Но показатели като този показват също, че когато става въпрос за лични доходи, най-богатите хора все още са тези с очакваните по-добри лични перспективи. За разлика от най-богатите държави.
Перспективи
Хората по света са по-скоро оптимисти за икономическите възможности след 25 години. 48% смятат, че икономическите възможности ще се увеличат след 25 години. 23% смятат, че ще намалеят, а 21% смятат, че ще останат същите. Останалите не могат да отговорят. Най-оптимистичните страни са извън Северна Америка и ЕС. Виетнам (97% очакват, че „ще се увеличат“, 2% – че „ще намалеят“ или +95 пункта), Кот д‘Ивоар (81% „ще се увеличат“, 3% „ще намалеят“), Косово и Нигерия (и двете: +73 пункта) и Индонезия (77% „ще се увеличат“; 10% „ще намалеят“).
Най-оптимистичните региони са Субсахарска Африка (72% „ще се увеличат“, 13% „ще намалеят“ или +59 пункта), Южна Азия (+50 пункта), Източна Азия и Океания (+39 пункта), Латинска Америка +37 пункта. Следват ги европейските държави извън ЕС (+33 пункта). Най-скептични са в ЕС (+8 пункта), Западна Азия (46% „ще се увеличат“, 29% „ще намалеят“) и Северна Америка (+16 пункта).
От анкетите става ясно, че най-младите и най-богатите хора са най-оптимистични. Най-богатите – това обикновено означава и най-старите нации – са най-песимистичните, посочват от „Галъп“.
Индексът, който съчетава както положителните, така и отрицателните отговори относно свободата и икономическите възможности за настоящето и бъдещето, показва, че страните с по-висок стандарт на живот са – очаквано – по-оптимистично настроени за своите икономически и политически перспективи в днешно време от тези с по-нисък стандарт на живот (не без изключения, разбира се).
Челната петица включва Швеция (дял на отговорите „достатъчни са“ за политически свободи днес + дял на отговорите „достатъчни са“ за икономически възможности днес = 135), Швейцария (132), ОАЕ (129), Индия (114) и Германия ( 113). По-бедните страни са и в най-голяма степен песимисти днес – Нигерия (177), Либия и Перу (172), Босна и Херцеговина (169), Еквадор (161) и Северна Македония (158).
Държавите, които са по-песимистично настроени днес, са оптимисти за бъдещето, с някои изключения. Виетнам (183), Нигерия (162), Кот д‘Ивоар (153), Сиера Леоне (153) и Индонезия (151) водят класацията в очакването на по-добри икономически и политически възможности. Страните от ЕС имат най-ниски очаквания. Северна Македония (82), Гърция (75), Еквадор (74), Чехия (68) и Ирак (68) са водещи страни по песимизъм за бъдещето.
Проучването е проведено за 75-ата годишнина на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (GIA), обхващащо около две трети от световното население (и повече от 90% от онези страни, в които свободно се провеждат и публикуват изследвания на общественото мнение). Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. анкета е направена с около хиляда души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.