Критикът на Кремъл Владимир Кара-Мурза беше осъден на 25 години затвор от московски съд в понеделник – най-тежката присъда от такъв вид, откакто Русия навлезе в Украйна, предава Ройтерс. Съдът го призна за виновен за държавна измяна и други престъпления, които той отрича.
41-годишният Кара-Мурза, който има три деца и е политик от опозицията с руски и британски паспорт, от години говори срещу президента Владимир Путин и лобира западните правителства да наложат санкции на Русия и на отделни руснаци за предполагаеми нарушения на човешките права.
Държавните прокурори, които поискаха съдът да го осъди на 25 години затвор, го обвиниха в държавна измяна и дискредитиране на руската армия, след като той критикува т. нар. от Москва „специална военна операция“ в Украйна.
В интервю за CNN, излъчено часове преди ареста му, Кара-Мурза заяви, че Русия е ръководена от „режим на убийци“. Той също така използва речите си в САЩ и в Европа, за да обвинява Москва, че бомбардира цивилни мишени в Украйна, обвинение, което страната отхвърля.
След като разбра, че е осъден да прекара следващите 25 години в строго охранявана наказателна колония, Кара-Мурза, който изслуша спокойно думите на съдията в стъклена клетка в съдебната зала, заяви: "Русия ще бъде свободна", добре известно мото на опозицията.
Той също така се усмихна и според една от адвокатките му, Мария Ейсмонт е казал, че смята суровата си присъда за признание за ефективната си работа като опозиционен политик.
"Когато чу, че получава 25 години, той каза: Самоуважението ми нараства, разбирам, че съм постъпил правилно. Това е най-високата оценка, която мога да получа за делата си, за вярванията си като гражданин и патриот", допълни тя.
В заключителната си пледоария пред съда миналата седмица Кара-Мурза сравни делото срещу него, което се провежда при закрити врата, с псевдо съдебните процеси на Сталин през 30-те години на миналия век и отказа да поиска оправдателна присъда от съда. Той заяви, че застава зад и се гордее с всичко, което е казал.
Ейсмотн заяви, че екипът на Кара-Мурза ще обжалва присъдата, която според нея е помрачена от законови нарушения.
Помолен за коментар на присъдата, Кремъл заяви, че не коментира съдебни решения.
„Престъпниците трябва да съжаляват за постъпките си. Аз, от своя страна, съм в затвора заради политическите си възгледи. Зная също, че ще дойде ден, когато мракът над нашата страна ще се разпръсне“, каза Кара-Мурза.
Малко след като изпрати десетки хиляди войници в Украйна през февруари миналата година, Русия въведе обхватни военновременни закони за налагане на цензура, които се използват за заглушаване на дисиденти в обществото.
„Дискредитиране“ на армията в момента може да бъде наказано с до пет години затвор, а преднамерено разпространение на невярна информация може да донесе 15-годишна присъда.
В момент на екзистенциална според тях битка със Запада проправителствени политици казват, че единството в обществото е от жизненоважно значение и определят руските граждани, които поставят под съмнение действията на Москва в Украйна за част от прозападна пета колона, опитваща се да подкопае военната кампания.
През 2015 и 2017 г. Кара-Мурза внезапно се разболя, той определи това като отравяния от агенти на руските служби за сигурност. И в двата случая той изпадна в кома, след което се възстанови.
Руските власти отричат да имат участие в инцидентите. Адвокатите на Кара-Мурза твърдят, че в резултат на случилото се той страда от сериозно нервно разстройство – полиневропатия.
В Лондон Великобритания, която през 2020 г. наложи санкции на съдията, който председателстваше съдебното дело заради предполагаеми нарушения на човешките права, заяви, че е повикала руския посланик, за да протестира заради "политически мотивираната" присъда.
Пред съда в Москва британският посланик Дебора Бронерт заяви пред репортери, че Кара-Мурза е бил наказан заради смело говорене срещу войната на Русия в Украйна и поиска той незабавно да бъде освободен.
Американският посланик Лин Трейси, която говори с нея, каза, че присъдата на Кара-Мурза е опит за заглушаване на дисидентите.
"Криминализирането на критики срещу действията на правителството е знак на слабост, не на сила", посочи Трейси.
Адвокатът на Кара-Мурза заяви, че правният му екип е притеснен за здравето му след преглед в болница в края на март, който установил, че състоянието му се влошава.
Татяна Становая, основател на компанията за анализи "Р.Политик", каза, че лобирането на Кара-Мурза за налагане на санкции срещу Русия отдавна гневи Кремъл и че присъдата му е предупреждение.
"Тази присъда цели да изпрати сигнал, който вероятно няма да е последен по рода си", написа тя в Телеграм.
"В бъдеще службите за сигурност може да не са толкова избирателни и да залавят всеки, който е на руска територия и е критик на режима на Путин. Това е предупреждение към всички активисти срещу Путин - не се връщайте или ще бъдете изпратени в затвора, фактически до живот", допълни Становая.
*Информацията е допълнена.
преди 1 година Ние ги хващаме, те ги пускат, каза Бойко Борисов с начумерен поглед и укор в гласа през далечната 2002 година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Мосю Зарков може би е разширил легловата база на съдебната реформа с по-демократични пандизи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година друзя антиваксъре-газовици , московието в цялата си прелест , а вие си лаете по цел ден с/у ЕС ... първата работа в първите две седмици след 9 септември , отрядът чавдар е създал десетки лагери-трудовоизправителниколонии-затвори по *** тертип , за несъгласните с властта на народа ... :))) ... е те , не са мръднали и на йота от 1917 ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар