IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пентагонът издирва автора на изтичането на секретни военни документи

САЩ виждат сериозна заплаха за националната сигурност, Кремъл с „интерес" преглежда документите за американската военна помощ

06:34 | 11.04.23 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка:  EPA/JIM LO SCALZO
Снимка: EPA/JIM LO SCALZO

Публикуването на секретни американски документи предизвика голяма загриженост в правителството във Вашингтон: фактът, че документите се разпространяват онлайн, представлява „много висок риск за националната сигурност", заяви говорител на Министерството на отбраната на САЩ. Според него процесът има „потенциал да разпространи дезинформация".

В момента Пентагонът разследва как е възможно да са изтекли документите и в какъв размер се е случило това. „Все още разследваме как се е случило това и колко голям е проблемът", каза говорителят. Наред с други неща, трябва да се проучи „как се разпространява този вид информация и до кого", каза той, без да даде подробности относно автентичността на документите.

Преди това правителствените документи се бяха появили един по един в онлайн платформи като Twitter, Telegram или Discord. Според New York Times те са били разпространени чрез проруски канали.

Според вестника те съдържат, наред с други неща, информация за плановете на САЩ и НАТО да подкрепят украинска военна офанзива срещу Русия през пролетта. Според доклада могат да бъдат открити и подробности за доставките на оръжие, числеността на батальоните и друга чувствителна информация. В един от документите например се обобщават плановете за обучение на дванадесет украински бойни бригади.

Документите обаче съдържат и информация, която все още може да доведе до дипломатически проблеми. Така например Washington Post съобщава, че президентът на Египет Абдел Фатах ал-Сиси, който всъщност е съюзник на САЩ, е дал заповед да бъдат произведени 40 000 ракети и да бъдат внесени тайно в Русия. 

Един от документите на Пентагона, изтекли в социалните мрежи, разкрива какво САЩ смятат за намерението на някои европейски държави да дарят на Украйна изтребителите, за които тя моли от повече от година. Според документа на 23 февруари България е изразила готовност да дари своите изтребители МиГ-29. Това е „предизвикателство" според доклада, защото подобна стъпка би оставила страната без бойни самолети, необходими за изпълнение на нейните патрули за охрана на въздушното пространство („еър полисинг"), поне до доставянето на американски самолети Ф-16. Това обаче може да се случи "най-малко след година". 

Междувременно Министерството на отбраната в София отхвърли информацията като невярна. В друг документ се описвало, че инцидент от 29 септември 2022 г. над Черно море, за който се знаеше, е бил много по-сериозен - руски изтребител минал на по-малко от 5 метра от британски разузнавателен самолет RC-135, а „техническият дефект", довел до изстрелване на руска ракета, е определен в секретния текст като „почти сваляне" на самолета на НАТО.

Според американските медии документите могат да се окажат изключително ценни за ръководството в Москва. Те също така показвали до каква степен американските разузнавателни служби вече са проникнали в части от руския военен апарат.

Кремъл нарече документите „интересни“

Според New York Times някои документи съдържат и информация за вътрешни дебати в правителствата на съюзниците на САЩ - например обсъждания дали Южна Корея трябва да предостави артилерийски снаряди за използване в Украйна.

Както американски правителствени служители заявиха пред Washington Post, някои от документите изглежда са били манипулирани. До този извод стига и изследването на разследващата мрежа Bellingcat. Много други документи обаче съответстват на докладите на американската агенция за външно разузнаване ЦРУ за международното положение, които са предназначени за висшите нива на Белия дом, Пентагона и Държавния департамент. 

Кремъл заяви, че документите са „интересни". Говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви: „Всички ги изучават, анализират и обсъждат".

Инцидентът връща спомените за разкриването на около 700 000 поверителни документа за военните дейности на САЩ в Ирак и Афганистан от онлайн платформата Wikileaks през 2010 г., включително взривоопасна информация за убийства на цивилни и лошо отношение към затворници.

Киев омаловажи изтеклите документи

Украинското ръководство се усъмни в предполагаемото подслушване на президента Володимир Зеленски от страна на САЩ. Вечерта президентският съветник Михайло Подоляк заяви по украинската телевизия, че консултациите между държавния глава и военните са били проведени по различен начин от този, по който са представени в публикуваните разузнавателни документи. Той заяви, че публикациите не застрашават отношенията на Украйна със западните ѝ партньори. „Това са нормални анализи", каза той. Плановете за украинска контраофанзива също няма да бъдат торпилирани от изтичането на информация, защото по тях все още се работи. По-рано CNN съобщи, че Киев е „разгневен" от публикуването на документите и затова вече е променил някои от военните си планове.

Освен това се появиха съобщения за секретни документи от Министерството на отбраната на САЩ, според които Зеленски е предложил нападения с дронове срещу обекти на руската армия в Ростовска област по време на консултация с ръководството на армията в края на февруари. Това може да е подтикнало Вашингтон да не предоставя на Киев оръжия с далечен обсег на действие, смятат анализатори. Подоляк опроверга тази версия: „Няма смисъл просто да се каже абстрактно: "Да бомбардираме Ростовска област". По-скоро, каза той, по време на такива консултации  се определяли приоритетите и стратегиите.

Подоляк също така успокои, че например информацията за проблемите с украинската противовъздушна отбрана така или иначе е била известна. New York Times например беше съобщил за слабостите в украинската противовъздушна отбрана, позовавайки се на документи. Според него те ще трябва да бъдат укрепени, за да могат да устоят на руските атаки. Украйна обаче отдавна настоява за повече боеприпаси и оръжия за войната срещу Русия, без да крие липсата им. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:46 | 11.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още