Руски законодатели предложиха по-строги присъди за лица, осъдени за тероризъм, държавна измяна и саботаж, съобщиха руски осведомителни агенции. Според официални представители ходът е бил продиктуван от войната в Украйна, предава Ройтерс.
Максималната присъда за извършване на „терористичен акт“ – деяние, което застрашава живота на хора и цели да дестабилизира Русия, ще бъде увеличена до 20 години спрямо 15 години в момента.
Признатите за виновни за саботаж може да отидат в затвора за 20 години спрямо 15 години в момента, а лица, осъдени за „международен тероризъм“, може да получат доживотна присъда спрямо 12 години до момента.
Предложените промени бяха изложени от Василий Пискарьов, ръководител на комисията по сигурността и борбата с корупцията в Държавната дума, долната камара на парламента.
„Предлагаме да се въведе доживотен затвор за държавна измяна“, отбеляза той, цитиран от агенциите, без да дава повече подробности. Настоящата максимална присъда за измяна е 20 години.
По-рано тази седмица ТАСС цитира Пискарьов да казва, че по-строгите мерки са необходими за защита срещу безпрецедентните по думите му заплахи срещу Русия от Украйна и нейните западни поддръжници.
Миналия месец президентът на Беларус Александър Лукашенко подписа закон, позволяващ употребата на смъртно наказание срещу официални представители и военнослужещи, осъдени за държавна измяна.
Беларус, която е съседна на Русия страна и близък съюзник, е единствената държава в Европа, която все още прилага смъртно наказание.