Решението за присъединяването на България към Шенген ще бъде взето на 8 декември, а България има всички шансове да постигне резултат – да се признае правото на страната ни да бъде в Шенгенското пространство. Това заяви по БНТ служебният правосъден министър Крум Зарков.
По думите му, през последните месеци България е успяла да привлече подкрепата по въпроса от страна на евроинституциите на най-високо ниво.
„Извършени са и няколко проверки на границата ни – всички със заключението, че изпълняваме изискванията за Шенген", посочи Зарков и се надява последното препятствие с позицията на Нидерландия да бъде преодоляно. „Вярвам, че Нидерландия ще застане на правилната позиция, защото няма практически аргументи да се противопостави. Предприехме един фронтален и честен подход, поставяйки всичко на масата и показвайки какво се прави. Всички инциденти на границата, включително и трагични, трябва да са сигнал за европейските ни партньори, включително и за Нидерландия, че България дава жертви за тяхната сигурност и че влизането в Шенген подобрява сигурността, а не обратното“, коментира правосъдният министър.
Той смята, че когато границите с Гърция и Румъния станат по-проходими, страната ни ще може да концентрира допълнителни усилия и да укрепи охраната на българската граница. „Не може страната ни да изпълнява всичките ни задължения, а гражданите ни да не ползват произтичащите от това права“, коментира Зарков.
Investor.bg припомня, че Шенгенско пространство обединява 26 страни. България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, докато държави, които са извън Евросъюза – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са негови членове.
Европейската комисия вече потвърди, че България е готова да се присъедини към Шенген. Страната ни е изпълнила изискванията още през 2011 г., но все още не е приета. Държавата, която спира присъединяването на страната ни към Шенген към момента, е Нидерландия.
Машинно гласуване vs хартиена бюлетина
Според служебния министър на правосъдието Народното събрание не е трябвало да отваря дебата за Изборния кодекс и е грешка, че БСП се превърна в основен флагман на тази тема. Той е на мнение, че авторите на твърденията, че изминалите избори са били фалшифицирани, трябва да носят отговорност за думите си.
Крум Зарков защити изцяло машинното гласуване и заяви, че каквото и да решат депутатите оттук нататък, то ще навреди на доверието в изборния процес заради всичко, изречено до момента.
"Методът на гласуване не определя резултата от изборите. Той може да спомогне на тези, които мамят. БСП не е от тези партии, никога не е била и се надявам никога да не бъде. Затова не методът на гласуване ще помогне на БСП да привлече гласове", убеден е той.
Обединение и обновление в БСП
Зарков коментира и призивите на лидера на БСП Корнелия Нинова към бившите ѝ съпартийци да се завърнат в редиците на партията. Според него обединение в ляво може да се получи едва след като БСП претърпи обновление, което задължително включва и смяна на председателя на партията.
„Напрежението в БСП нараства – прилича на херметическа тенджера. Все по-изолираното ръководство натиска капака и клапанът започва да изпуска. Обновлението на БСП е първата крачка преди обединението на левицата. Дали обединението е възможно, зависи от обновлението на БСП. Докато херметическата тенджера е в тази ситуация, аз лично няма да помагам да нейното експлодиране", уточни Зарков.
Той изрази надежда 48-ия парламент да си свърши работата като приеме необходимите закони и състави мнозинство. Призова партиите да бъдат открити.
„Това хипотетично говорене за трети мандат, обвито в мъгли и сенки, не внася яснота. Колкото по-честно бъде казано, толкова е по-вероятно да бъде прието", коментира Крум Зарков.