Китай е обхванат от вълна от проетсти срещу строгите ограниченията заради коронавируса. Масовото недоволство се разпространи и във финансовия център на страната - Шанхай, пише Ройтерс. Почти почти три години след началото на пандемията китайските власти остават верни на политиката си за "нулев Covid", което води до пълни блокади.
Конкретно причината за недоволството е избухналият в четвъртък (24 ноември) пожар, при който загинаха 10 души в небостъргач в Урумчи, столицата на региона Синцзян. В социалните мрежи много потребители предположиха, че хората не са могли да избягат навреме заради заключени врати, защото сградата е била под частична блокада заради случай на коронавируса. Градските власти отрекоха това.
Пожарът и отричането от страна на властите, че мерките срещу са възпрепятствали евакуацията и спасителната операция, подхраниха вълна от гражданско неподчинение, която е безпрецедентна в континентален Китай, откакто Си Дзинпин пое властта преди десетилетие, пише Ройтерс.
В Шанхай късно снощи хора се събраха за бдение със свещи, което в ранните часове на 27 ноември прерасна в протест.
Демонстрантите държаха празни листове хартия - символ на протест срещу цензурата. По-късно те скандираха призиви да се отмени затварянето в Урумчи, на Синцзян и на целия Китай, става ясно от видеоклип, разпространен в социалните мрежи. В него се чуват и скандирания срещу ръководството на Комунистическата партия в страната и президента Си Дзинпин - рядък публичен протест срещу властта, допълва още Ройтерс.
Броят на заболелите от коронавируса в Китай се увеличи рязко в последните дни, което върна строгите ограничения в страната. Пекин не се отказва от политиката си на "нулев Covid", което налага пълното затваряне на всички заразени и контактувалите с тях. В събота (26 ноември) новите случаи са рекоредн брой - 40 хил., като голяма част от тях са без симптоми.