„Извършва се преразпределение“, твърди Алексей Зайцев, ръководител на телекомуникационното подразделение на платформата за електронна търговия Ozon Holdings. „Виждаме все по-голямо търсене на смартфони с Android от китайски марки“.
Търсенето на китайски телевизори почти се е удвоило от инвазията насам, тъй като японски и корейски компании спряха доставките, съобщи вестник Известия миналия месец, позовавайки се на онлайн търговци на дребно.
Бумът се случва, след като продажбите на дребно преживяха най-големия си срив от коронавирусната пандемия насам, свивайки се с близо 10% на годишна база във всеки от месеците от април до юни. Разходите на домакинствата в Русия представляват повече от половината от брутния вътрешен продукт.
Търговия с юани
Търговията с Пекин растеше още преди войната, а Китай достави около 25% от общия внос на Русия миналата година. И все пак отношенията им са асиметрични - руският пазар отговаря за 2,3% от китайския износ.
Москва се нуждае от доставките повече от всякога, тъй като нейните потребители са изправени пред бъдеще с по-малко възможности за избор. Русия купи стоки за 6,7 млрд. долара от Китай миналия месец, което е с 20% повече спрямо година по-рано. Двустранната търговия, подхранвана от по-високите цени на енергията, може да нарасне с повече от една трета до 190 млрд. долара през 2022 г., съобщи ТАСС на 17 август, цитирайки руски официален представител.
Тъй като Китай е все по-важен партньор, търговията с юани на Московската борса е нараснала повече от 40 пъти от началото на годината и „сега започна да доминира търговията с други по-традиционни валути“, твърди Иван Чакъров, главен икономист на Citigroup за Русия.
Юанът заплашва доминацията на долара на руския пазар
Все повече китайски компании мислят как да внасят в Русия без да се натъкнат на санкции, казва Борис Копейкин, анализатор на базирания в Москва мозъчен тръст Център за стратегически изследвания.
„Темпото се ускорява и до края на годината ще видим много по-голям избор от китайски стоки“, допълва той.
преди 2 години До: Импeраторът - Точно така, това е новата нормалност - докато азиатските страни си търгуват, ЕС ще стои отстрани и ще гледа, докато се кове в кризи. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Изненада - една азиатска страна търгува с друга азиатска страна повече от колкото с европейските. Не е ли това най-нормалното? отговор Сигнализирай за неуместен коментар