Преговорите за статута на етническите сърби в Косово не са успели да смекчат напрежението, породено от спор заради регистрационните номера на автомобилите, между Белград и властите в Прищина, съобщи в петък сръбският президент Александър Вучич, цитиран от Ройтерс.
Той заяви, че продължилите няколко часа преговори с пратеници на ЕС и САЩ не са успели да разрешат големите проблеми, които той не уточни, и изрази надежда, че нови разговори ще доведат до „известен компромис“.
След кървава война в края на 90-те години на миналия век населеното предимно с албанци Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Белград, подкрепян от Китай, Русия и пет страни членки на ЕС, отказва да я признае.
Новото напрежение е породено от указание на косовските власти местните сърби да сменят номерата и регистрациите на автомобилите си от сръбски на косовски от 1 септември.
Някои сърби отговориха, като поставиха пътни заграждения преди те да бъдат премахнати под наблюдението на мироопазващите сили на НАТО, и влязоха в спорадични сблъсъци с полицията и с местните етнически албанци.
Вучич заяви, че след днешните разговори различията остават неразрешени. Посредниците се срещнаха по-рано с косовски представители и сръбски представители в Косово.
Според Вучич, макар че все още са необходими „много гаранции и много работа“, преговорите вървят „в правилната посока“.
“Смятам, че в следващите дни ще успеем да постигнем известно поне малко компромисно решение, тъй като е ясно, че не може да няма такова решение за регистрационните табели и някои други по-големи проблеми“, написа Вучич в Instagram.
Посредникът от името на ЕС Мирослав Лайчак приветства усилията на Вучич „да подкрепи европейско решение“ и заяви, че преговорите ще продължат.
В интервю за германския вестник Die Welt косовският премиер Албин Курти заяви: „Ако Сърбия се съгласи да няма граничен контрол в бъдеще, ние ще направим същото. Тогава няма да има нови правила от 1 септември“.
Американският пратеник Габриел Ескобар каза на пресконференция, че се надява напрежението в северната част на Косово да не ескалира. Както Белград, така и Прищина се ангажираха да се въздържат от насилие, допълни той.
„Всички договорени преди това елементи от диалога…трябва да бъдат приложени, включително асоциирането на сръбски общини“, каза Ескобар.
Сърбия е кандидат за членство в ЕС, но трябва да подобри отношенията си с Косово преди кандидатурата ѝ да бъде обсъдена.