„След едно много голямо разпродаване на пазара имаше едно рали за успокоение и голяма част от инвеститорите се подлъгват. Върнаха се и меме акциите, които растат със 100%, което няма нищо общо с логиката. В момента фундаментално нещата не изглеждат добре с икономиката“, смята той.
По думите на анализатора алгоритмените системи купуват без фундамент, когато липсва волатилност, и вкарват много пари на пазара, което привлича и други инвеститори. „В момента е много популярно инвестирането в индекси като ETF“, посочи Атанасов, но смята, че това е лоша стратегия при такъв волатилен пазар.
Той очаква и следващата година да е такава. „Имаме деглобализация, която ще оскъпи всичко. Нужни са шест месеца да се види ефектът от вдигането на лихвите от страна на Фед и количественото затягане допълнително ще натежи на пазара“, отбелязва експертът.
Според него пикът на инфлацията в САЩ вече е достигнат, като цените на суровините се коригираха с 30% и това определено се отразява. Атанасов прогнозира, че други фактори обаче ще държат инфлацията по-висока, като например цените на наемите, които са с голям дял от индекса на потребителските цени и едва догодина ще бъдат напълно оценени. „Целта от 2% инфлация трудно ще се постигне, като Фед може да се съгласи и на 3%, за да ограничи щетите върху икономиката“, предположи анализарът.
Той очаква приземяване, което няма да е леко. „Не мисля, че ще има голямо подобрение през следващите тримесечия. Ще има някакво пропукване в системата, което не изглежда добре за рисковите активи. Страшно много компании влязоха в борсата, има и зомби компании, които не биха оцелели при високи лихвени проценти, така че очаквам ръст на фалитите в Америка“, убеден е Красимир Михайлов.
Кога европейските акции ще претърпят корекция? Стават ли активните пари пасивни? Ще има ли сериозен спад на потреблението?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.