Дигиталните атаки срещу тайвански правителствени уебсайтове преди пристигането на председателя на Камарата на представителите в САЩ Нанси Пелоси в Тайпе вероятно са били извършени от китайски хакери активисти, а не от китайското правителство, заяви изследователска организация за киберсигурност, пише Ройтерс, цитиран от БГНЕС.
Преди пристигането на Пелоси от президентската канцелария на страната съобщиха, че в ранните вечерни часове сайтът ѝ е бил подложен на 20-минутна атака, която е била 200 пъти по-силна от обикновено. Уебсайтът на Министерството на външните работи също е бил подложен на периодични смущения.
Уебсайтът на правителствен портал също е бил временно недостъпен. В свое изявление от външното министерство на Тайван посочват, че и двата уебсайта са били засегнати от до 8,5 млн. заявки за трафик в минута от "голям брой IP адреси от Китай, Русия и други места".
Атаките продължават, става ясно още от изявление.
DDoS атаките (т. нар. атаки за отказ до услуга) се осъществяват чрез насочване на голям обем интернет трафик към целеви сървъри в опит на хакерите да ги изключат от мрежата.
"Това са некоординирани, случайни, лишени от морал атаки срещу уебсайтове, които китайските хакери активисти използват, за да предадат посланието си", заяви Йоханес Улрих, декан на изследователския отдел в Технологичния институт SANS, организация за обучение и изследвания в областта на киберсигурността.
"Обикновено това продължава няколко дни, но те често губят интерес в рамките на една седмица. Много от атаките са мотивирани от това, което се пише в китайската преса", допълва Улрих.